Ден на отворените врати в Минно-геоложки университет привлече стотици ученици и студенти
На 19 април Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски” организира „Ден на отворените врати”. В мероприятието активно участие с презентации и демонстрации в няколко тематични направления взеха преподаватели, служители и студенти от трите факултета на университета - Геологопроучвателен, Минно-електромеханичен и Минно-технологичен. Компании от минерално-суровинния бранш демонстрираха крачката от студентската скамейка до работата в реалния бизнес.
Посетителите на павилиона „Богатствата на земята и човешкия прогрес” наблюдаваха интересни демонстрации по физика, зелена енергия и опазване на околната среда. С помощта на геофизични методи имаха възможност да открият скрити съкровища в двора на университета. Демонстрации в областта на електротехниката, иновации в осветителната техника, работа с термовизионна камера и съвременните измервателни и управляващи системи с безжично предаване на данни бяха част от подготвените презентации в павилиона по „Енергетика, Автоматика, Информатика, Машини и Технологии”. В павилиона „Технологии от бъдещето” кандидат-студенти и ученици наблюдаваха зрелищни демонстрации по химия, управляваха професионален дрон и тестваха уменията си в създаване на точна карта със смартфон, превърнат в мобилна ГИС платформа. Посетителите се запознаха с върховите технологии, използвани в маршайдерството и геодезията, и с помощта на очила за виртуална реалност посетиха подземен рудник. На разположение на гостите бяха богатите минераложки сбирки в Музея на уникалните кристали „Илия Делев”, Музея по минералогия, петрография и полезни изкопаеми и Музея по геология и палеонтология.
Голям интерес бе проявен и към щандовете на минните дружества „Асарел Медет” АД, „Геотехмин”, „Елаците-Мед” АД, „Дънди Прешъс Металс” ЕАД, „Каолин”, „Мини Марица-изток”, които представиха дейността си и възможностите за стаж и обучение.
На щанда на Геотехмин ООД посетителите се забавляваха с компютърната 3D визуализация на открит рудник „Елаците“. Те имаха възможността да си направят снимка с истински геоложки чук и каска с логото на фирмата, представяйки си бъдещата си кариера. За да изглеждат по-автентични снимките, младежите бяха напътствани от Стела Стоянова, експерт „Минни програми и проекти“ в Дирекция "Геология и концесии" и от Стефани Параскова, специалист „Връзки с обществеността“.
Малките посетители в Дните на отворените врати на Минно-геоложкия университет бяха силно заинтригувани от макетите на миннодобивна техника, представени на щанда на Елаците-Мед АД от инж. Васил Шишков, заместник-директор „Производство“ на Рудодобивен комплекс. Бивш възпитаник на МГУ, той разказа за удовлетворението си от работата и кариерното си развитие в Елаците-Мед АД – голям работодател и инвеститор в миннодобивната индустрия. За студентите, посетили щанда, интересна се оказа и лятната стажантска програма. Даниела Горанова, ръководител „Набиране на персонал, обучения и квалификация“ от дирекция „Човешки ресурси“ разказа за успешно преминали програмата бивши стажанти, станали част от екипа на компанията. Бяха представени и допълнителни стимулиращи възможности. За новата учебна година четири дружества от група ГЕОТЕХМИН (Геотехмин ООД, Елаците-Мед АД, Геострой АД и Геотрейдинг АД) ще предоставят 17 персонални стипендии за най-добрите студенти от МГУ "Св. Иван Рилски“.
Щандът на Асарел Медет предизвика силен интерес за по-малките участници, които си направиха снимка като миньори. Представители на “Каолин“ АД демонстрираха значението на инертните материали в домакинството ни и в полза на здравето ни. Участници от отдели Човешки ресурси и Технически служби към „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД представиха видео от маркшайдерски замервания с дрон – една от новостите в рудник „Челопеч“ и демонстрираха управление на дрон пред учениците.
Гостите на събитието разгледаха интересни фотоси, макети на минна техника и разговаряха с възпитаници на университета, намерили професионална реализация във водещи фирми в минерално-суровинния отрасъл. Кулминация на събитието бе взривяване на макет на комин. Участниците имаха възможност да се включат в подготовката и да се запознаят със спецификата на взривните дейности и безопасността при работа.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари