Противоречивите медицински обяснения дават следния резултат: 36,7% от анкетираните имат доверие на лекарите у нас, но 35,2% нямат. Само маски, дистанция и хигиена биха били достатъчни, смята мнозинството


Сериозно мнозинство от 59,3% одобрява заявения от Бойко Борисов край на ограничителните мерки на 21 декември. 21,8% са против, а останалите не могат да преценят. Това явно е свързано и с липсата на сериозна убеденост, че на този етап на дифузно разпространение строгите мерки въобще работят. Това се казва в анализа на резултатите от проучване на "Галъп интернешънъл".


47,8% приемат, че само маски, дистанция и хигиена биха били достатъчни. 39,2% приемат становището, че твърдите мерки реално работят. Останалите се колебаят.


По-рано днес министърът на здравеопазването Костадин Ангелов заяви, че ще настоява ограничителните мерки да не се разхлабват след 21 декември и да останат такива, каквито са и в момента.


Българите обаче честно признават, че едва ли ще спазват изолация в предстоящите празници. 74,4% възнамеряват да се видят с близки и приятели, а изолация ще пазят 18,2%. Има и известен дял колебаещи се.


От изследването се прави извода, че обществото не е наясно кой точно разказ за вируса е достоверен - дали строгият или либералният. 38,5%, например, смятат, че каквито и мерки да се взимат, повечето хора трябва да преминат през Ковид-19 и тогава ще свърши пандемията. 31,1% обаче приемат обратното гледище, а цели 30,4% не могат да преценят.


41,3% смятат да се ваксинират, когато е възможно. 46,7% не възнамеряват. Останалите се колебаят. Делът от 41% не е малък на фона на обичайните няколко процента ваксиниращи се у нас, отбелязват социолозите. Освен това, вече не са малко и преболедувалите. Вероятно влияние оказват и хаотичните сведения и интерпретации, зловредни кампании и т.н.


Противоречивите медицински обяснения, които могат да се чуят в медиите, като цяло правят така, че 36,7% имат доверие на лекарите у нас, но 35,2% нямат. Останалите не могат да преценят. Това означава, че първоначалното пълно упование на обществото в труда на няколко професионални гилдии в кризата сега донякъде е ерозирало. Тази ерозия е закономерна с времето. А и в първите седмици на заразата имаше всъщност екстремно високи стойности - най-вече заради страха - и те и бездруго няма как да се запазят. Освен това, в отговорите си сега за лекарите хората вплитат и част от отношението си към здравната система въобще. Това допринася за допълнителна потенциална имиджова щета, коментират от "Галъп Интернешънъл".


Хората явно не са съвсем убедени, че дистанционното обучение трябва да продължи. 42,1% от запитаните приемат, че то е неефективно и следва да се прекрати. 41,7% мислят обратното, а 16,2% се колебаят.