Този път обект на кражба станаха изработените през 2019 год. реплики на две части от Войнишкия паметник


Паметник бе поруган през 2015 год. Тогава бяха откраднати една от месинговите плочи-пластики с изписаните имена на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война и гербът под нея, без щик беше останала и пушката при нозете на войника, за което сме информирали тогава.  


През 2019 год. Министерството на отбраната и Община Ботевград отпуснаха средства за възстановяване на липсващите части и почистване на паметника. С направата на реплики, но от полимерна смола, се зае художникът-приложник Веселин Райков, за което също сме писали. Този път обект на кражба са станали имено копията на плочата и герба, парчета от който са намерени и предадени в музея. Оригиналната пластика над тях е била демонтирана от общината поради основателно опасение, че и тя ще бъде открадната.


Преглеждат се видеозаписи от камерите в този район. Те са поставени на бившия Младежки дом и на Обредния дом. Камерите не са насочени към паметника, но хващат фрагменти от него. До Деня на Съединението /6-ти септември/ оригиналната плоча ще бъде монтирана на мястото й. Освен това се предвижда поставянето на две камери, насочени към паметника. Това съобщи по време на днешния брифинг кметът Иван Гавалюгов. 


“Нови копия на откраднатите части ще бъдат изработени, но това ще стане след празника, тъй като се изисква технологично време“, заяви той. 


Да припомним, че през октомври 2019 год. се навършиха 90 год. от построяването на Войнишкия паметник на същото това място, където се издига и днес -  площад  „Незнаен воин“ в Ботевград. Той е построен по инициативата и със средства на орханийското дружество на запасните подофицери, което е носело името „Сурсувул“ /Георги Сурсувул –  вуйчо на цар Петър и негов помощник в управлението, влиятелен български болярин/.


Бронзовата фигура на войника е отлята в Рим. Височината на паметника е 7 метра. Основата му е изработена от шлифован гранит с форма на пресечена пирамида. Върху нея е поставена бронзовата фигура на въоръжен пехотинец в цял ръст. На четирите страни на пирамидата са вградени по две бронзови плочи с бойни сцени, една с имената на загиналите от Ботевград, една с релефна карта на Санстефанска България и надпис.