146 години свобода! С официални чествания и тържества в цялата страна българите отбелязват Националния празник - 3 март.


 За първи път Денят на Освобождението на България се е чествал на 19 февруари 1880 г. От 31 декември 1887 г. 19 февруари започва да се отбелязва като Ден на Освобождението на България.


В бюлетина на Българската телеграфна агенция от 18 февруари (2 март нов стил) 1898 година, в информация от София се посочва, че по случай 20-годишнината от освобождението на България ще има тържествен молебен и че всички правителствени учреждения ще бъдат затворени през деня. 


На следващия ден БТА съобщава: "София 19 февруари (3 март  нов стил) 1898 г. По случай 20-годишнината от освобождението на България в 10:00 ч. сутринта в катедралната църква „Свети Крал“ се отслужи благодарствен тържествен молебен в присъствието на господа министрите. Всичките граждански чиновници, висшето офицерство и при многоброен народ. След молебена произведе се парад на целия Столичен гарнизон, който дефилира пред  господина военния министър - полковник Иванов, представляващ негово царско височество княза, върховен началник на войската. Негово превъзходителство, господин Бахметиев, руският представител, придружен от висшия персонал на Императорското дипломатическо агентство, благоволи да присъства също на тържеството."


След въвеждането на Григорианския календар в България през 1916 г. за първи път празникът е отбелязан по нов стил на 3 март 1917 г. и се е отбелязвал като официален празник до октомври 1951 г., когато е отменен с Кодекса на труда. Еднократно денят е честван като официален празник през 1978 г. по повод на 100-годишнината от освобождението на България от османско иго.


Честването на 3 март е възстановено през 1987 г., като до 1989 г. денят се е отбелязвал като официален празник с решение на Юлския пленум от 1987 г. на Централния комитет на Българската комунистическа партия и на Министерския съвет. 


Датата на подписването на Санстефанския мирен договор - 3 март, е обявена за национален празник на България с решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. и се отбелязва като Ден на освобождението на България от османско иго.


Програмата за честванията в Етрополе предвижда:


10:00 часа - Изпълнения на Етрополска духова музика Място: Централен площад


10:30 часа - Тържествено вдигане на Националното знаме на РБългария Място: Централен площад


10:40 часа - Поднасяне венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните 1868-1918 г. етрополци, с участието на ученици от СУ „Хр. Ясенов" и караул от РК „Традиция"-гр. Етрополе Място: Паметник на загиналите във войните етрополци


 11:00 часа - Празничен концерт в две части 1. Музикално-танцов спектакъл „Българи оставаме", с участието на самодейци от НЧ „Т. Пеев-1871", ученици от СУ „Хр. Ясенов" и деца от ДГ „Еделвайс"2. Поздравителен концерт, с участието на поп-изпълнителя и композитор Теди Генев


Място: Голям салон на НЧ „ Т. Пеев-1871"


 


ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК, ЕТОПОЛЕ!