“Качествената здравна грижа за българските семейства е инвестиция, а не разход. Достъпното лечение и профилактика за всички членове на семейството, от най-малките до най-възрастните, независимо къде се намират, дава на държавата ни здрави, силни и способни граждани. Т са нашата мисия в парламента”, това заяви д-р Александър Симидчиев, №107 в листата на “Продължаваме Промяната - Демокркратична България” в 26 МИР. Той участва в обиколките на водача на листата Атанас Славов из Софийска област преди изборите на 27 октомври. Двамата изявени експерти в своите области разговарят с гражданите за проблемите в здравеопазването и как то да стане по-достъпно и на по-високо равнище.
“Обещавам, че ще продължа да се боря за по-справедливи условия на труд за лекари и специалисти по здравни грижи, по-малко бюрократични тежести и действена система на здравеопазване подкрепяща работещите в сектора в общата ни цел да осигуряваме повече здраве на здравите и повече грижа на нуждаещите се”, заяви д-р Симидчиев, който в последното Народно събрание беше депутат от областта.
Благодарение на неговата последователна активност бяха приети редица промени в Закона за здравето, включително и тези, които регламентират телемедицината. Този съвременен метод позволява на лекарите да преглеждат и диагностицират пациентите от разстояние, което спестява време и на медицинските специалисти, и на хората. Тя би могла да бъде особено ефективна в отдалечени от лекарска грижа населени места.
Атанас Славов заяви, че в програмата на ПП-ДБ фигурират множество мерки за подобряване на качеството и достъпа до здравеопазване. “Наше основно задължение е да инвестираме в запазването и развитието на човешкия капитал - гарантиране на здравеопазване с високи стандарти, достъп до култура и здравословна среда за живот, работа и отглеждане на децата”, коментира Славов.
Д-р Симидчиев смята, че трябва да се обърне особено внимание върху квалификацията на лекарите и да се предвидят стимули за задържане на медицинските сестри, които се превръщат във все по-недостигащ елемент от системата на здравеопазването. Те са и най-онеправданите по отношение на заплащането. “Трябва да се предприемат неотложни мерки за осигуряване на медицински сестри, включващи както значимо увеличаване на основните трудови възнаграждения, така и кариерни стимули, подобряване на социалния статус и признаване на професионализма им”, коментира Симидчиев.
Негова основна мисия е да убеди гражданите във огромното значение на профилактиката, тъй като навременното и редовно посещение на лекарите намалява риска от заболяване. „Истината е, че когато човек е стигнал до нужда от медицинска интервенция, той много рядко може да се върне в състояние на пълно здраве. Това, което здравните работници могат да направят за него е да забавят темповете на болестта и да лекуват симптомите ѝ. Задачата на медиците е лечението на болестите, когато те вече са се появили. Здравеопазването е задача на всички ни“, казва д-р Симидчиев. Затова той ще се бори за финансов и ресурсен фокус в превенция за ранно диагностициране на заболявания, като в това трябва да се включи изготвяне на профилактичен календар с ясни срокове и периодичност на прегледите и въвеждане на мотивиращи стимули за личните лекари при осъществяване на профилактиката.
Другите мерки, върху които ще се работи приоритетно са повишаването на чистота на атмосферния въздух и подобряването на системата за оказване на спешна медицинска помощ.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари