Проблемът с недостига на квалифицирани кадри може да бъде решен с общи усилия на работодатели и местни власти


Дискусионната част на петата национална конференция „Бизнесът и регионите“, организирана от сп. Bglobal, започна с търсене на отовор на изключително важен въпрос: Какво може да се направи за стимулиране на инвестиционната активност и за подобряване на инфраструктурната среда, така че това да даде положителен отпечатък върху демографската картина? В нея взеха участие представители на бизнеса и на местните власти - Васил Досев, финансов директор на “Аурубис България”, Иван Василев, зам.-кмет на София, Доминик Хамерс, изпълнителен директор на „Геотехмин“, Иван Гавалюгов, кмет на Ботевград и Милен Христов, управител на „Електрохолд ИПС“.


Модераторът на този панел Денислав Борисов от E&Y denkstatt зададе тона на разговора, като запита участниците от страна на бизнеса в какво инвестират за да намират и задържат качествени кадри. Доминик Хамерс сподели, че в „Елаците-Мед“, част от групата „Геотехмин“, това се постига по три начина. На първо място са конкурентните заплати и гаранцията за сигурността на работните места. На второ място идва данъчният принос на компанията към бюджетите на общините, където тя оперира, което им позволява те да развиват населените места и да ги правят атрактивни за живеене. На трето място той отбеляза дарителските програми на групата, чрез които тя директно инвестира в различни сфери на живота като образование, здравеопазване, култура и др.


Финансовият директор на „Аурубис“ Васил Досев от своя страна сподели, че Средногорието, където е базирано предприятието, традиционно е в Топ 3 по заплати в страната, което има значение, когато става въпрос за привличане на кадри. Но това, което според него прави разликата, е, че в компанията се дава възможност за кариерно развитие. „Въпреки, че сме голяма компания, даваме възможност на хоата които имат идеи да ги преследват, а тези, които търсят професионални предизвикателства, да ги намерят“, каза той.


Милен Христов от „Електрохолд“ призна, че намирането на кадри е предизвикателство за компанията, но това е неизбежно предвид характера на дейността ѝ. Това се дължи на факта, че ценообразуването и инвестиционната програма се одобряват от Комисията за енергийно и водно регулиране. На този фон на компанията се налага да се конкурира за кадри с дружествата от държавната енергетика, които третират служителите си като държавни. „На всичко отгоре трябва и да инвестираме в модернизация. Само спешните нужди за ремонт на далекопроводи са на стойност 1 млрд. лв., докато на нас ни се одобряват 100 млн. годишно. Това е причината и последните три години да подходим към пътя на синергията и единството. Подписахме меморандум с НСОРБ, за да си сътрудничим с общините по начин, който ще ограничи прахосването на средства за ремонти. Ще правим общи проекти с общините и другите комунални участници, като идеята е да се създаде практика при възлагането да се ангажират всички участници, за да няма след това ремонт на ремонта“, обясни подхода на компанията Христов.  


Думите му бяха подкрепени от столичния зам.-кмет Иван Василев, който потвърди, че от година общината се стреми да спазва този принцип при възагането на ремонти. Това е и един от начините, по който столицата трябва да стане приятно място за живеене. „Хората са в центъра и искаме да направим София място на приятните емоции. Не да гледаме в краката си на всяка счупена плочка, а градът да развива потенциала си и да привлича хора и бизнеси. Бизнесът от своя страна трябва да знае какво може да очаква, като планове за развитие и услуги. Идеята ни е София да се развива на север, както в същото време се повиши изключително дигиталната свързаност“, обясни Иван Василев.


Кметът на Ботевград Иван Гавалюгов призна, че близостта със София помага много за развитието на населеното място. „Почти сме в широката периферия на агломерацията София. Инвеститорите могат да изберат Ботевград за своя бизнес, защото имат възможност да набавят кадри от столичния пазар, без това да налага промяна на местоживеенето на техните служители. И това се случва - специалисти в различните сфери пътуват ежедневно от и до София“, разказа ботевградският кмет. Той допълни, че много млади хора са избрали Ботевград и околните села да се заселят, купувайки имоти по време на пандемията.


Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че само заедно могат да направят така, че да повишат благосъстоянието в районите, където се намират. И че носят еднаква отговорност за справяне на проблема с демографията, а от там и с недостига на квалифицирани кадри.


Сн.: Участниците в дискусията от първия панел на конференцията, от ляво надясно: Денислав Борисов(E&Y denkstatt), Доминик Хамерс (изп. дир на „Геотехмин“),Васил Досев(фин. дир. на “Аурубис България”), Иван Василев (зам.-кмет на София), Иван Гавалюгов (кмет на Ботевград) и Милен Христов (управител на „Електрохолд ИПС“)