До 1866 г. селището, което днес населяваме, чиято история издирваме, изследваме и популяризираме носи името Самунджиево. През споменатата година, чрез провеждането на различни административни реформи в Османската империя, по усмотрение на управителят на Дунавския вилает Мидхат паша, селището официално е преименувано в Орхание, въздигнато в касаба /град/ и околийски център /кааза/.
През 1934 г. със /Заповед № 2380 от 9 август 1934 г., публикувана в бр. 204 от 7-ми декември на Държавен вестник/ е преименувано на Ботевград – в памет (посмъртно) на Христо Ботев. В годината на преименуването градът има население 5047 жители, център е на околия с 30 съставни селища и население от общо 43 086 жители.
Вече 90 години, градът ни носи името на един от най-светите български революционери, поет и публицист, роденият в Калофер, Христо Ботев. Гордост и привилегия за всеки българин е да има за патрон неговата личност, достатъчен и много важен повод за организирането и осъществяване на различни по характер събития, назад във времето, свързани с конюнктурата довела до акта на преименуване. Ангажирани през годините с тези събития са културни дейци, преподаватели, общественици, ученици и доброволци, в повечето време напътствани и подпомагани от музейните специалисти.
С поредица инициативи и тази година ще насочим вниманието на ботевградската общественост към делото свято и общозначимо за скромните люде на града ни през 1934 година, дало ни името на Христо Ботев.
Каним всички артисти, творящи в сферата на живописта, графиката, скулптурата и приложните изкуства, да се включат в изложбата, организирана от екипа на Исторически музей-Ботевград „С името на Ботев“ 2024 г. Условия по отношение на размери и техники не се поставят. Допускат се повече от едно произведения. Приемането на творбите ще става в сградата на Исторически музей-Ботевград, до 6-ти декември 2024 г. Откриването на изложбата ще се състои на 7-ми декември от 11.00 часа в конферентната зала на музея. Повече информация ще получите на телефонния номер на музея: 0878908475.
(Подробните архивни данни, около историята на преименуването на Орхание в Ботевград, са придобити от музея със съдействието на доц. Пело Михайлов и са обект на задълбочени негови дирения, свързани с българската ойконимия. Очаквайте продължение по темата!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари