Институтът за пазарна икономика публикува изследването си Регионални профили: показатели за развитие 2024. То предоставя обхватна информация за развитието на областите в страната. Чрез изготвянето на отделни профили за всяка област и допълването им с тематични анализи, изданието описва както икономическите, така и социалните аспекти на живота в региона. Регионалните профили на отделните области са очертани въз основа 80 индикатора.


Какво показва Регионалният профил на Софийска област?  


София област остава сред трите с най-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението. Заплатите и пенсиите са сравнително високи. Развитието на местния пазар на труда продължава да е добро. Делът на работната сила със средно образование е най-високият в страната. Икономическото развитие на областта е съпроводено от добра инвестиционна активност. Гъстотата на пътната мрежа е висока, както и делът на автомагистралите и първокласните пътища. По-ниски са местните данъци върху търговията на дребно. Представянето на общинските администрации в област София е сравнително добро. Коефициентът на естествен прираст в областта остава по-нисък от средния за страната. Представянето на учениците е сравнително слабо. Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) е малко под средния за страната. Натовареността на местните съдии в областта е под средната за страната, което се отразява и на бързината на правораздаването. Обемът на образуваните битови отпадъци е висок, а делът на предадените за третиране и рециклиране – нисък. Интензивността на културния живот в област София остава ниска. Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области.


Икономическо развитие


Доходи и стандарт на живот 


София остава сред трите области с най-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението (след този в столицата и област Стара Загора). Заплатите и пенсиите продължават да нарастват и са сравнително високи. Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 19,3 хил. лв., а средната месечна пенсия достига 814 лева. Коефициентът на Джини за подоходното неравенство е сравнително нисък. Бедността обаче се повишава и е над средната за страната. През 2023 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, е 26,1% (при 20,6% в страната). 


Пазар на труда 


Развитието на местния пазар на труда през 2023 г. продължава да е добро и още веднъж показва дълбоката свързаност на икономиките на столицата и на област София. Делът на трудоспособното население е около средния за страната. Заетостта намалява, но остава над средната с коефициент от 78,4% (при 76,2% в страната). Коефициентът на безработица се задържа на стойност от 4,9% (при 5,3% в страната). Профилът на работната сила в област София се характеризира с преобладаваща част от населението със средно образование – 72% (при 55% за страната), което е най-високата стойност в страната, като делът на висшистите и този на хората с основно и по-ниско образование в работната сила са сравнително ниски. Тази структура е обусловена от близостта на повечето населени места в областта до столицата, която привлича висшисти, докато развитието на преработващата промишленост по естествен път остава в географската и периферия. 


Инвестиции и бизнес 


Доброто икономическо развитие на област София е свързано с висока инвестиционна активност, нареждайки я на второто място в тази категория (веднага след столицата). През 2022 г. разходите за придобиване на дълготрайни материални активи на човек от населението в областта са третите най-високи (след тези в столицата и в област Пловдив) с 4,6 хил. лв., а преките чуждестранни инвестиции – вторите, с 8,2 хил. евро на човек. София е и областта с най-висока стойност на произведената продукция спрямо броя на наетите – 268,3 хил. лв. на нает при над двойно по-ниска средна стойност за страната. Над половината от нетните приходи от продажби пък са приходи от износ – 55% (при 29% в страната), което поставя областта на второто място по този показател (след област Русе). Сравнително нисък остава броят на действащите в областта предприятия, но същевременно сред тях относително висок е делът на големите предприятия. 


Инфраструктура 


Област София има добре развита инфраструктура. Гъстотата на пътната и железопътната мрежа е по-висока от средната за страната, а делът на автомагистралите и първокласните пътища е вторият най-висок (след този в област Шумен) с 31% при 19% средно за страната. Същевременно обаче качеството на пътищата продължава да е сравнително ниско с едва 32% от пътната настилка в добро състояние при 40% в страната през 2023 година. Достъпът на домакинствата до интернет в областта остава сравнително ограничен – 79% (при 89% в страната). Делът на населението, живеещо в селища с обществена канализация, е висок – 80% (при 75% в страната). По-нисък обаче остава делът на свързаността с пречиствателни станции за отпадъчни води – 42% (при 67% в страната) през 2022 година. 


Местни данъци 


Усредненото ниво на местните данъци в общините от област София е сред високите в страната и през 2024 година. Значително по-високи от средните са ставките на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица и върху прехвърлянето на собственост. По-ниски пък са местните данъци върху търговията на дребно. В рамките на областта най-високи са средните данъци в община Своге, а най-ниски – в община Божурище. 


Администрация 


Представянето на общинските администрации в област София е сравнително добро. Самооценките им за развитието на електронното правителство и за предоставянето на административни услуги на „едно гише“ през 2024 г. се повишават, но остават под средните. София е на второ място в страната (след столицата) по дял на собствените приходи от общите приходи (40% при 27% в страната), както и по покритие на общинските разходи с местни приходи (103% при 74% в страната). И през 2024 г. София продължава да е сред областите със сравнително ниско оценена активна прозрачност в работата на местните администрации, като рейтингът е 62,8% (при 69,3% в страната). Усвоените европейски средства в областта се повишават и почти се изравняват със средните спрямо населението. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 3172 лв. на човек от населението. В рамките на областта най-много средства усвоява община Костинброд.


Социално развитие 


Демография 


Коефициентът на естествен прираст остава по-нисък от средния със стойност от –8,6‰ (при –6,8‰ в страната) през 2023 година. Коефициентът на механичен прираст е положителен (3,4‰). Възрастовата структура на населението е подобна на средната за страната. Делът на децата до 4-годишна възраст в областта е 4,6% (при 4,5% в страната), а на хората над 65 години – 24,0% (при 23,8% в страната). София е сред областите с ниска гъстота на населението – 747 души на кв. км (при 1221 души на кв. км в страната).


Образование 


Делът на децата в детските градини в областта се повишава и се изравнява със средния за страната. Коефициентът на записване на учениците в V–VII клас в област София намалява и през 2023 г. е 87% – под средния за страната (90%). Делът на второгодниците е висок. Учащите и заетите с професионална квалификация в селското стопанство и в строителството в областта са сравнително малко, докато тези в преработващата промишленост – относително много. Представянето на учениците е сравнително слабо и през 2024 година. Успехът на националното външно оценяване след VII клас по математика в областта е 35,1 т. (при 42,9 т. в страната). Средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 4,15 (при „Добър“ 4,30 в страната), а слабите оценки са 8,3% (при 8,7% в страната). В областта има и сравнително малко студенти – 5,0 на хиляда души от населението при 29,6 на хиляда души за страната през 2023 година. 


Здравеопазване 


Достъпът до лекари (както общопрактикуващи, така и специалисти) в областта е под средния за страната. През 2022 г. един общопрактикуващ лекар се грижи средно за 1831 души от населението (при 1701 души на лекар в страната). Делът на здравноосигурените се повишава леко, но и през 2023 г. остава най-ниският в страната – 85% в областта при 95% в страната. Броят на болничните легла в местните многопрофилни болници, съотнесен към населението в областта, е близък до средния. Използваемостта на леглата обаче е по-висока – 61% в областта при 56% в страната. Броят на аптеките спрямо населението също е съизмерим с този на национално ниво. Коефициентът на детска смъртност леко се повишава, но е под средния за страната. Средната продължителност на живота вече почти не се променя и през 2023 г. е 72,5 години. 


Ред и сигурност 


Натовареността на местните съдии през 2023 г. е под средната за страната, което се отразява и на бързината на правораздаването. Делът на гражданските дела, приключили в 3-месечен срок, е 90% (при 65% в страната), а на административните – 82% (при 72% в страната). При наказателните дела има ускоряване и делът на приключилите в рамките на три месеца е близък до средния. Показателите за сигурността в областта са по-добри, макар и не с много, от средните за страната. Броят на регистрираните престъпления срещу личността и собствеността е 10,0 на хиляда души от населението (при 11,3 на хиляда души в страната), а разкриваемостта им е 59% (при 53% в страната). Относителният брой на полицаите в областта е 4,5 на хиляда души (при 4,2 на хиляда души в страната). 


Околна среда 


Област София се представя незадоволително в тази категория. Основната причина за това е управлението на образуваните битови отпадъци. Образуваните в областта отпадъци са сравнително много – 496 кг на човек при 488 кг в страната, а предадените за третиране и рециклиране са малко, въпреки че нарастват до 26% (при 76% в страната) през 2022 година. Делът на горската територия е сравнително висок (46% при 33% в страната), а този на нарушената – близък до средния (0,5% при 0,4% в страната). Индексът на нуждата от охлаждане в областта е изключително нисък. По-малко от средното е и използването на питейна вода от домакинствата. 


Култура и туризъм 


Интензивността на културния живот в област София остава ниска и през 2023 г., което вероятно е продиктувано от близостта на областта до столицата и сравнително лесния и бърз достъп на голяма част от населението до най-големия град в страната. В областта не се отчитат посещения в библиотеки и театри, а посещенията в кината са 81 на хиляда души (при 684 на хиляда души в страната). Посещенията на музеите се повишават, въпреки че все още не могат да достигнат относителния си брой отпреди пандемията. Същевременно туризмът е по-добре развит от този в повечето области. Броят на леглата в местата за настаняване е 36 на хиляда души, подреждайки област София на осмо място в страната. Реализираните нощувки пък са 2900 на хиляда души през 2023 година.