Днес се навършват 147 години от освобождението на Ботевград от османско владичество. В знак на дълбока признателност на този ден свеждаме глави пред героизма на наши и чужди воини, участвали и дали живота си в сраженията за Ботевградския край. В тяхна памет бе отслужена Заупокойна Св. литургия в църквата „Свето Възнесение Господне“. Кметът Иван Гавалюгов се поклони и поднесе цветя пред войнишките паметници в двора на църквата, където са погребани останките на осем руски воини, загинали в боя под Маркова чукла и Арабаконак.


По традиция началото на празничното честване бе поставено в центъра на Ботевград с ритуал по издигане на българския трибагреник и знамената на Община Ботевград и Европейския съюз, съответно от кмета Иван Гавалюгов, председателя на Общинския съвет д-р Илин Черняшки и зам.-кмета Борис Борисов.


В ритуала участие взеха мажоретен състав при Народно читалище „Христо Ботев 1884“ и Общински духов оркестър - Ботевград, който изсвири химните на България, Ботевград и Обединена Европа, след което кметът Иван Гавалюгов поднесе венец пред паметника на Апостола на българската свобода.  


„Днес преди точно 147 години Орхание, тогавашното име на Ботевград, и неговото жители посрещат така бленуваната векове наред свобода. Народната памет пази спомена за пристигането на генерал Йосиф Владимирович Гурко и неговия щаб в нашата околия. Тази дата е символ и на жертвоготовността, и непоколебимия дух на нашите предци, завещали ни не само свободата, но и пример за смелост и обединение. На всички тях, на многобройните герои, отдали живота си за извоюването и отстояването на свободата, даваща възможност за развитие и благоденствие на нашия роден град, дължим този Ден. Ден, който всяка година ние почитаме и празнуваме, защото помним. Нека съхраняваме и предаваме на поколенията този дух на единство, за да бъдат нашият град и нашата родина място, където нуждата за свобода и справедливост винаги ще побеждава!“, каза водещата на празничното събитие Теделин Томова.


Последва поздрав от Младежки танцов състав при Народно читалище „19 февруари 1906" - с. Скравена.