В Етрополе се проведе медицински семинар на тема „Профилактика и ранна диагностика на сърдечно-съдовите заболявания и стеатоза на черен дроб“. Гост лектори бяха специалистите д-р Калина Колева, кардиолог и д-р Габриела Панайотова, гастроентеролог. Организатори на събитието бяха Община Етрополе и Медицински център Етрополе.
Семинарът бе открит от административния директор на Медицински център Етрополе г-жа Любомира Митова, която представи пред препълнената зала гост лекторите и даде думата на кмета на Община Етрополе инж. Владимир Александров.
„Този семинар е направен за вас, гражданите. Искаме да бъдете информирани, да се грижите за своето здраве и да имате достъп до добри медицински услуги. Предвиждаме и тази година да продължим с организирането и провеждането на безплатни профилактични прегледи“, заяви инж. Александров.
Д-р Калина Колева представи подробно темата за сърдечно-съдовите заболявания и поясни, че те са сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Специалистът заяви, че основните фактори за сърдечно-съдови заболявания са тютюнопушене, хранене, безсъние, затлъстяване и високо кръвно налягане. Тя даде полезни съвети за профилактика и лечение на подобни заболявания и отговори на редица въпроси, поставени от присъстващите. Интересен факт за д-р Колева е, че тя е тясно свързана с гр. Етрополе и нейният пра-дядо е бил кмет на Община Етрополе. Коренът й е свързан с града и нейната цел е да помага на хората. Тя е специализирала спешна помощ и кардиология в Германия и в момента работи в Поликлиниката към МБАЛ Ботевград.
Вторият гост-лектор в здравния семинар беше гастроентеролога д-р Габриела Панайотова, която е с над 13 години медицински опит и преглежда в Медицински център Етрополе. Занимава се с лечение и проследяване на пациенти с хронични чревни заболявания, хронични вирусни хепатити, чернодробна цироза и трансплантации.
„Стеатозата на черния дроба не е просто заболяване на черния дроб. То може да се причини от свръхконсумация на алкохол. Злоупотребата с алкохол може да доведе до омазняване на черния дроб, до възпаление на черния дроб – стеатохепатит и в крайния етап – цироза на черния дроб – необратимо увреждане на черния дроб.“ Това бе един от акцентите в здравната лекция на д-р Габриела Панайотова, която поясни, че под 20 гр. алкохол при жените дневно и под 30 гр. при мъжете – 2-3 пъти седмично е безопасната доза за прием на алкохолни напитки.
Интересна тема беше засегната от д-р Панайотова и относно употребата на хранителни добавки с цел отслабване.
„Хранителните добавки не са нещо безобидно. Има хранителни добавки, които могат да доведат до остра чернодробна недостатъчност, което е спешно състояние. Моя пациентка беше с повишени чернодробни ензими и започнахме да търсим причината. Оказа се най-накрая – хранителна добавка за отслабване. Прочетохме упътването и се оказа, че може да доведе до хепатит“, сподели случай от своята лекарска практика д-р Панайотова. Нормално, до 5% от общата маса на черния дроб са мазнини. Когато се трупат мазнини в черния дроб той започва да нараства, ние казваме „подпира ни“ и си променя цвета“, заяви още специалистът.
В края на срещата имаше и много въпроси към административния директор на Медицинския център г-жа Любомира Митова, които бяха свързани преди всичко с визията й за развитие на здравното заведение.
„Бих искала да благодаря на кмета на Община Етрополе инж. Владимир Александров за съдействието и подкрепата, които получавам от него и екипа му. Щастлива съм, че моята концепция за развитие на Медицинския център съвпада с тяхната и вярвам, че с общи усилия ще развием и подобрим здравните услуги и здравеопазването в гр. Етрополе“, заяви г-жа Митова.
Тя информира гражданите и че в момента се правят ремонти на няколко лекарски кабинета, в които ще преглеждат новите специалисти, които започват работа в Медицинския център.
„Преди да започна да търся специалисти, основната ми цел беше не просто да намеря лекари, а да доведа доказали се специалисти, които да са в помощ на гражданите и да не се налага те да си губите времето в пътуване до други населени места, за да бъдат прегледани от добри лекари. Да, някои от тях няма да работят със здравна каса и ще са платени, но това е възможност на пациентите да имат качествена медицинска услуга на място от добри специалисти“, допълни още тя.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари