С този празник Българската православна църква припомня тържественото посрещане и влизане на Исус Христос в Йерусалим. След като пристигнал в малкото градче Витания и с чудотворната си сила възкресил мъртвия от четири дни Лазар, на другия ден потеглил за Йерусалим. Отвсякъде се стичали хора, за до го посрещнат. По пътя му те постилали дрехите си, а под нозете му подлагали свежи зелени клонки с бели цветове.


Народът нарича празника Цветница или Връбница, Цветна неделя, Вая, Кукленден. Цветница е празникът на цветята и цъфтежа, на младостта и възраждащата се природа.


Имен ден днес празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета: Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Ралица, Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор...


Обикновено на Цветница и в нашия край се е изпълнявал обичаят Кумичене. Преди обяд всички лазарки се отправяли вкупом към реката. Всяка девойка носела със себе си китка цветя, върбово венче или малко хлебче, наричано "кукла". Момите се подреждали една до друга покрай брега или на моста над реката и едновременно пускали китката, венеца или хлебчето. Онази девойка, чийто венец или хляб бъде понесен най-бързо от водата и излезе най-напред, се избирала за "кумица" или "кръстница" на лазарките. От този момент тя се превръщала в обект на специално уважение и почит от страна на останалите момичета.


На третия ден от Великден момата-кръстница посрещала лазарките в дома си и ги гощавала с баница и червени великденски яйца. С тази обща гощавка завършвал празничният лазарски комплекс, посредством който девойките показвали, че са готови за встъпване в брак. 


Изпълнението на обичая създавало хубаво настроение и сплотявало хората в празничния ден.


Честит празник!