В навечерието на 3-ти март, по случай 148-ата годишнина от Освобождението на България от османска власт, в Исторически музей - Ботевград ще бъде открита изложбата на Национален парк-музей „Шипка - Бузлуджа“ - Последното сражение. Шипка - Шейново“.
Изложбата е посветена на победата в сражението при селата Шипка и Шейново през Руско-турската война 1877-78 г. Това е битката, която окончателно принуждава Османската империя да приеме своето поражение, припомня д-р Чавдар Ангелов - директор на Национален парк-музей "Шипка - Бузлуджа".
Военните действия в района на Шипченския проход започват с превземането на прохода през юли 1877 г. и продължават с августовската отбрана срещу корпуса на Сюлейман паша и Зимното шипченско стоене. Като част от всеобщото настъпление на руската армия, превземането на Шейновския укрепен лагер от руските полкове и българските опълченски дружини на 9 януари 1878 г. под командването на генералите Радецки, Скобелев и Мирски отваря пътя на юг към Одрин и Цариград.
На 16 януари 1878 г. в освободения Казанлък започват първите преговори за мир. На 17 януари 1878 г. в Ямбол влизат частите на 23-ти Донски казашки полк, начело с полковник Николай Бакланов. На този ден градът е освободен от османско робство и започва нов живот в условията на Временно руско управление. На 31 януари е подписано Одринското примирие, което заляга в основите на клаузите на Санстефанския мирен договор.
На 18 табла е разказана историята на това величавo сражение, походът на двете обходни колони на генералите Скобелев и Мирски, атаките им срещу укрепения турски лагер, както и фронталната атака на частите на ген. Радецки от Шипка. Показани са и паметниците, бележещи лобните места на загиналите и увековечили славата им на герои, както и няколко оръжията използвани в сраженията.
Откриването на изложбата ще се състои в сряда, 25-и февруари, от 17.45 часа във фоайето на музея – II етаж, пространство за временни експозиции.




Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари