Увеличавенето на велоалеите в Ботевград e един от начините за намаляване на трафика и подобряване чистотата на въздуха.
Тази седмица екипи на БКС започнаха изграждането на велоалея по булевард „Цар Освободител" в района на болницата. Проектът предвижда тази година да бъдат  изградени 500 метра. Общината ще вложи около 100 хиляди евро от собствените средства. Идеята е постепенно веоалеята по булевард „Цар Освободител” да се свърже с алеята за Трудовец.
Разширването на велоалейната мрежа в Ботевград е един от приоритетите, чията крайна цел е намаляване на трафика от автомобили и подобряване на качеството на въздуха. През последните години бяха изградени над 5 километра велоалеи. Те свързват Ботевград със селата Трудовец и Врачеш, изгадена бе велалея по булевард "Трети март", която се свързва с обнвенената велоалея до вилната зона Зелин.
А това лято ще бъде изградена и най-новата – по част от централния булевард „Цар Освободител”.
Практиката показва, че в градовете, в които има изградена мрежа от велоалеи, броят на колоездачите се увеличава.