България победи Финландия с 3:0 (25:22, 25:15, 25:20) в първата си среща от втората фаза на Група ”F” на европейското първенство по волейбол за мъже в Турция. Така волейболистите на България са само на една победа от класиране за полуфиналите на Евроволей 09. Утре националите излизат срещу Холандия и при успех ще са сигурни за Топ 4.

Двубоят започна добре за волейболистите на Финландия, които поведоха с 3:1 и 4:2. България изравни при 4:4 и запази равенството в резултата до 8:8. Ас на Андрей Жеков даде аванс от 1 точка на България – 9:8. Равновесието в резултата се запази до 11:11. Ас на Владо Николов изведе България напред – 13:12. При 14:13 Силвано Пранди пусна в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Алексиев. Силен сервис на Валентин Братоев и тройна блокада даде аванс на националите от 15:13.
Тук скандинавците записаха 3 поредни точки благодарение на капитана си Туомас Самелвуо, Анти Синтила и тройната си блокада – 16:15. Финландия дори поведе с 2 точки при 18:16, България бързо изравни – 18:18. Възпитаниците на Силвано Пранди излязоха напред при 20:19 след ас на Матей Казийски. Страхотна блокада на Христо Цветанов добави нова точка в нашия актив – 22:20, а малко по-късно роденият в Червен бряг център отново захлупи атака на Финландия – 23:20. Бърза атака в центъра на Христо Цветанов доведе до последната точка в гейма – 25:22 за България.

Втората част стартира много по-добре за волейболистите на България. Националите поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване след страхотна блокада на капитана Владо Николов. След него българската блокада продължи отново да тормози финландските нападатели. Виктор Йосифов закова поредната блокада за 10:5. Скандинавците понамалиха разликата при 8:11 и тогава Валентин Братоев отново замени Тодор Алексиев, както в първата част. Силната игра в атака на Владо Николов и Матей Казийски изведе България до 16:12 при второто техническо прекъсване. Нови две мълниеносни атаки на Владо и Матей доведоха резултата до 18:14. Фантастична игра в защитна на Андрей Жеков позволи на Виктор Йосифов да забие поредната блокада – 19:14. Единична блокада Владо Николов срещу Анти Синтала изведе България на 5 точки от успеха в тази част 20:14. Успехът в този гейм за България след страхотна контраатака на Валентин Братоев.

Третият гейм бе равностоен до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за България. Постепенно силният начален удар на България и отличната блокада дадоха аванс в полза на момчетата на Силвано Пранди и България поведе с 16:11. Последните 3 точки дойдоха след отличния сервис на Валентин Братоев и тройната блокада на България. Силна игра в атака на Матей Казийски изведе България до 19:15. Финландците намалиха до 18:19, но последва силна игра на националите. Победата в гейма и мача дойде след контраатака на Андрей Жеков и ас на Валентин Братоев.

БЪЛГАРИЯ – ФИНЛАНДИЯ 3:0 (25:22, 25:15, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 3, Владимир Николов 17, Матей Казийски 12, Тодор Алексиев 4, Христо Цветанов 10 (6 блока), Виктор Йосифов 6 - Теодор Салпаров- либеро (Валентин Братоев 4)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
ФИНЛАНДИЯ: Мико Еско 1, Мико Ойванен 13, Туомас Самелвуо 8, Мати Ойванен 6, Константин Шумов 3, Анти Силтала 8 – Паси Хиверинен-либеро (Оли-Пека Оянсиву, Юка Лехтонен 1, Мати Хиетанен)
Старши-треньор: Мауро Беруто (Италия).