Отборът на Русия спечели победата срещу Испания със 77-74 (11-28, 21-12, 24-13, 21-21) в мач от олимпийската надпревара при мъжете.

Световните и европейски шампиони започнаха вихрено и поведоха с 20-2. Руснаците обаче не изпаднаха в нокдаун, а постепенно започнаха да намаляват този огромен пасив, като спечелиха втората четвъртина с 21-12. Играха по-добре и в третата, която взеха с 24-13 и преди последните десет минути имаха преднина от 3 - 56-53. В началото на четвъртата част испанците отново излязоха напред в резултата, но избраниците на Дейвид Блат не само изравниха 65 секунди преди края, но успяха да спечелят мача и триумфираха с победата.

Най-резултатен за Русия бе Виталий Фридзон с 24 точки. Страхотен мач изиграха 200-сантиметровият гард на ЦСКА  Антон Понкрашов, завършил с 14 точки и 11 асистенции, и центърът Тимофей Мозгов с 12 точки и 8 борби, Виктор Хряпа също вкара 12.

За Испания По Гасол вкара 20 точки, брат му Марк и Руди Фернандес имат оп 10.

Това бе четвърта победа на Русия  на олимпийския турнир и отборът оглави класирането в предварителната група В, в която са още Китай, Австралия, Великобритания и Бразилия.