В първия си мач за 2014 от първенството на ЕВРОХОЛД Балканска лига отборът на Балкан бе победен при гостуването на косовския КБ Пея със 79-67 (22-13, 26-22, 19-21, 12-11). Това бе трети успех на домакините от 8 срещи, докато за Балкан бе четвърто поражение в 7 мача.

Подкрепяни от около две хиляди в своята зала Карагач, домакините започнаха уверено първата четвъртина - 10-4, 14-5 и я спечелиха с 22-13. Във втората продължиха да играят по-добре и в 17-та минута разликата в тяхна полза стана двуцифрена - 38-28, а на полувремето авансът им бе 13 точки - 48-35. В първите минути след почивката авансът на КБ Пея стигна дори до 16 точки - 64-48, до края на третата част балканци го намалиха на 11 - 67-56.

Зелените заиграха силно в последната четвъртина, започнаха да стопяват изоставането си и четири минути и половина преди края го смъкнаха до 6 точки. Именно след този момент те пропуснаха да направят обрат, след като пропуснаха при четири свои атаки и домакините изглеждаха доста объркани. След повече от две минути без кош от двата тима играчите на КБ Пея първи вкараха, а до края дори увеличиха преднината си за крайното 79-67.

В крайна сметка победата на тима от Косово бе заслужена. Домакините водеха през цялото време, балканци не успяха да излязат напред нито веднъж. Те имаха по-добра стрелба - 50% срещу 42% на Балкан и това се оказа решаващо, въпреки допуснатите от тях повече грешки и равенството в борбите и асистенциите. А и тримата рефери нерядко оставаха впечатления за странно съдийство.

Най-резултатен за победителите с 19 точки бе албанският национал Гетри Шима. Любимците на местната публика Самир Шаптахович и Фред Хаус добавиха съответно 18 и 16 точки, като 175-сантиметровият Шаптахович направи и 9 асистенции.

За Балкан най-много точки - 16, отбеляза Иван Лилов, с по 11 са Станимир Маринов и Ноа Далман, който овладя и 8 борби, но направи и 6 грешки.

Дебют като водещ треньор на мъжки отбор направи помощникът на претърпелия в деня на мача успешна операция старши треньор Александър Тодоров - Васил Христов. Помагаше му треньорът на младежите Михаил Михайлов.

КБ Пея - Балкан 79-67 (22-13, 26-22, 19-21, 12-11)

КБ Пея: Шаптахович 18, Хаус 16, Шима 19, Хайризи 7, Симович 12(Едуардс 5, Люка 2, Грапчи)

Балкан: Седмак 6, П. Маринов 7, Лилов 16, Ст. Маринов 11, Далман 11 (М. Маринов 8, Груев 5, Стъц 3)

Рефери: Владан Сундич, Милослав Каруджерович, Ернад Карович