Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО. Това стана по време на 11-тата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която в момента се провежда в столицата на Етиопия - Адис Абеба, съобщава пресцентърът на Областната администрация на Софийска област.


Година преди провеждането на XI Национален събор на българското народно творчество, в резултат на общите усилия на различни институции, се пристъпи към подготовката на документацията, свързана с предлагането на събора за вписване в Регистъра на ЮНЕСКО за най-добрите световни практики, целящи защитата на нематериалното културно наследство. Разработената кандидатура, под името „Съборът за народно творчество в Копривщица: система от практики по представяне и предаване на наследството”, е внесена в Секретариата на ЮНЕСКО със специално предложение от името на министъра на културата за разглеждане през 2016 г. По самото досие са работили експерти от Министерството на културата и научни сътрудници от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българска академия на науките. Използвани са и различни документални архиви от 1965 г. насам от фондовете на Българска национална телевизия и Българско национално радио. Кандидатурата е подкрепена и от участници в събора от цялата страна, от мрежата на народните читалища, както и от домакините в лицето на Община Копривщица.


Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов. Идеята, която е заложена, е свързана с показване многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната днес като нематериално културно наследство. На единадесетия по ред събор (2015 г.) се отбелязаха и 50 години от първото му издание. Той е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство. 


XI Национален събор на българското народно творчество, който се проведе на 7-9 август 2015 г., премина под почетния патронаж на генералния директор на ЮНЕСКО - г-жа Ирина Бокова, която тогава се ангажира да направи всичко възможно събора да намери място в Регистъра на организацията. XI Национален събор събра рекорден брой публика и над 300 хиляди гости посетиха града-паметник на архитектурата, за да се запознаят с безценните богатства на българския фолклор. 


Традицията е основни организатори на събитието да са: Министерството на културата, Областната администрация на Софийска област и Община Копривщица. Съорганизатори са Българска национална телевизия, Българско национално радио, Българска телеграфна агенция, ИЕФЕМ към БАН, както и други министерства, ведомства и организации, осигуряващи безопасността и здравето на участниците и гостите на Копривщица, комуникациите и подкрепящи логистично мероприятието.


Последвайте линка и вижте видеото, което е част от официалната номинация:http://www.unesco.org/culture/ich/en/10c-register-00892include=film.inc.php&id=36943&width=700&call=film


Допълнителна информация за Събора можете да намерите и на специално създадения сайт - https://www.facebook.com/saborkoprivshtica  


Вижте тук информацията, поместена на официалната страница на ЮНЕСКО http://www.unesco.org/culture/ich/en/10c-register-00892