Както вече се знае, от новия сезон отборът на Балкан има право на участие в баскетболната Шампионска лига като шампион на България. За целта от БК Балкан вече е подадена в срок заявка за участие в този първи по ранг турнир, организиран от ФИБА Европа.

Имената на всички участващи отбори ще бъде обявен официално на 21 юни. Тогава вероятно ще стане ясно и от коя фаза Балкан ще се включи в надпреварата.

За разлика от миналия сезон, сега ще има два предварителни квалификационни кръга, от които в груповата фаза ще се класират 8 отбора. Елиминационните мачове от първия квалификационен кръг са на 17/18 септември и 21/22 септември. Датите за срещите от втория квалификационен кръг са 24/25 септември и 28/29 септември.

Груповата фаза стартира на 8/9 октомври и завършва на 4/5 февруари 2010 г. След което започват плейофите.

Тегленето на жребия ще бъде на 4 юли, обяви официалният сайт на баскетболната Шампионска лига.

Наградният фонд за всеки отбор, който се класира за груповата фаза, е 50 000 евро. За класиране в топ 16 сумата е 70 000 евро, а за четвъртфиналите - 100 000 евро. Победителят в баскетболната Шампионска лига ще получи 1 милион евро, за втория сумата е 400 000 евро, третият взема премия 200 хиляди евро, четвъртият - 140 000.

Отборите, които след първите два кръга на предварителните квалификации не се класират за груповата фаза, имат възможност да продължат във вториоя по ранг турнир - този за Купата на ФИБА Европа.