Британският физик проф. Стивън Хокинг представи нова теория, която коренно променя предишните представи за черните дупки, съобщи БНР.
Черните дупки не унищожават всичко, което попадне в тях, заяви на научна конференция в Дъблин ученият.
Сега проф. Хокинг е уверен, че черните дупки могат да "изпускат" информация.
"Информационният парадокс на черните дупки" е една от главните загадки в съвременната астрофизика.
Изследването на проф. Хокинг ще помогне тя да бъде решена. Теорията за черните дупки на Хокинг от 1975 г. е смятана за един от главните пробиви в тази област.
Преди Хокинг бе на мнение, че черните дупки са космически обекти, повечето от свойствата на които не могат да бъдат установени.
Британският професор откри, че след формирането си черната дупка започва да губи маса, изпускайки т.нар. "лъчение на Хокинг". Досега се смяташе, че то е със случаен характер и не дава информация за това, което се съдържа в черната дупка.
Сега проф. Хокинг е на мнение, че не всичко, което се намира в черната дупка, е загубено завинаги за останалата вселена.
В съответствие със законите на квантовата физика информацията не може да бъде загубена напълно, посочва ученият. Преди той предполагаше, че крайно високата гравитация на черната дупка по някакъв начин позволява да бъдат нарушени квантовите закони.
Новата теория на Хокинг лишава човечеството от надеждата, че черните дупки могат да бъдат използвани като своеобразни "машини на времето" или като "врати към други вселени".
"Жал ми е да огорчавам привържениците на научната фантастика. Но ако паднете в черна дупка, енергията на вашата маса ще се върне в нашата вселена в променена форма", казва проф. Хокинг.
Ученият обеща, че публикацията му по темата ще излезе следващия месец.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари