С дни може да се спори колко бяха на Историческата поляна за събора на левицата на Бузлуджа тази година, но никой не може да оспори преклонението и обичта на хората, което беше демонстрирано с многобройните венци и букети от цветя пред паметника-мемориал на Хаджи Димитър и неговата чета.
Мястото е на метри от Историческата поляна и въпреки тържествата на нея, не стихваше и потокът към лобното място на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. И не бяха само снимките „за спомен”. Не малко хора идваха, за да оставят китка цвете пред мемориала.
За нас, етрополци това място е не по-малко свято, защото на един от блоковете на Стената на безсмъртието е издълбано името и на „Симеон Кръстев от Етрополе”, както пише на него. Още две имена има издълбани на този блок, на Петър Наков от Разград и на Никола Савов от Смоленско.
Колцина днес знаем поне малко за този човек?! От кой род произхожда и има ли живи потомци от него?
По-надолу от мемориалния комплекс е отбелязано лобното място на Хаджи Димитър.
А потокът от хора не стихна през целия ден.
Подобни новини
Коментари
добави коментар
къде е Бузлуджа, къде ХАДЖИ ДИМИТЪР
|
КЪДЕ Е ЕТРОПОЛЕ !!!!!!!!!!!
|
спазвай добрия тон, редакторе. става дума за две различни неща и събития.
|
Ала ,бала.Кога ще започнете да ни залъгвате и с футбола?До къде стигна развитието на Линко Демократа?
|
коя велика особа пита
|
kak moje da se zapi6em za sportnoto y4ili6e
|
Симеон Кръстев Арнаудов (1848-186 е син на Кръстю Ценов Арнаудов, табак от от Етрополе. Симеон е живеел в Плоещ, където е имал кантора за търговия с обработени кожи.Притежавал е и работилница за обработка.
Когато разбрал от хъшовете в Плоещ, че се сформира чета на Х. Димитър, Симеон побързал да се запише в нея. Набързо разпродал почти цял шлеп с необработени кожи, получени току що от баща му и чичо му. Продал и работилницата си с инвентара. С получените пари са купени 10 четнически униформи, 10 пушки, 10 револвера, муниции за тях и друго снаряжение. Симеон Кр. Арнаудов (20 г.) и Александър Василев (18 г.) са най-младите участници в четата на Х. Димитър и Ст. Караджа. В Итернет може да се открие снимка на двамата в четническа униформа (https://spisanie8.bg/%D1%80%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F/4287-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80.html). Предполага се, че на втората снимка, четникът от ляво е именно Симеон Кръстев Арнаудов. (По данни на неговия жив родственик Симеон Христов Арнаудов, чийто прадядо-свещеник Михаил Арнаудов, е първи братовчед на Симеон Кръстев Арнаудов от Етрополе.) |
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари