Първата в България работна станция с графичен процесор Nvidia Tesla ще обслужва изчислителните нужди на химиците в БАН. Персоналният суперкомпютър с GPU ускорение ще се използва за анализ на електростатичните заряди в протеините в Института по органична химия с Център по фитохимия, съобщиха от Nvidia.
Учените ще се възползват напълно от високопроизводителната CUDA-базирана паралелизация, осигурена от системата. Изчисленията за пренос на заряда в протеините под електростатичен контрол ще бъдат използвани за разработка на бъдещи високотехнологични системи.
По-конкретно, с високопроизводителна CUDA паралелизация ще се изчислява уравнението на Поасон-Болцман. Ще се извършва също анализ на динамиката при пренос на заряда (взаимно свързан протонен и електронен пренос), както и топологичен анализ на експериментална плътност на електрони в протеините (квантовата теория за атомите в молекулите на Бадер), уточни професор Борис Атанасов.
Системата ще се използва още за високопроизводителна визуализация на тримерни електростатични полета на протеини с използване на експериментални подходи.
Работната станция, асемблирана от фирма Перси, се базира на шаси и дънна платка Supermicro, включва професионален графичен контролер Nvidia Quadro FX 3800 за визуализация и два изчислителни процесора Nvidia Tesla C1060 за постигане на оптимално визуално качество и впечатляваща изчислителна мощ.
Nvidia Tesla C1060 превръща работната станция във високопроизводителен персонален суперкомпютър, който дава възможност на професионалистите да постигнат значително по-високи производителност и енергийна ефективност, спрямо CPU-ориентираните решения.
"Благодарение на перспективното мислене на конструкторите на Supermicro, подготвили платформата за вграждане на Nvidia Tesla C1060, системата заработи с лекота и показа очакваните резултати", коментира Евгени Кърпачев, управител на Перси.
Изчислителните процесори Tesla C1060 разчитат на многоядрена паралелна архитектура, която в комбинация със "C"-базираната CUDA среда за разработка отключва пълния потенциал на графичните процесори за извършване на много тежки изчисления.
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Осем и дванадесет ядрени процесори - отлично!
Човешката практика продължава да изпреварва фундаменталните теории на Философията и на Науката в нейните разновидности. Ние и до момента сме достатъчно зависими от компютрите, а какво ще правим когато станем абсолютно зависими заложници на собствените си творения? Не знаем кои сме и защо сме? Не знаем от какво, защо и как е възникнала Обективната Реалност, в която съществуваме? Но упорито се борим да променим всичко за да докажем, колко сме велики в собствената си глупост. Ако успеем и с експеримента на ЦЕРН да предизвикаме един Първоначален Взрив, триумфално ще навлезем в Небитието. Моите съболезнования! |
Няма да бъда абсолютно анонимен -tornado99
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари