Връщането на стрелките на часовника с един час през есента и преместването им с един час напред през пролетта напълно съответства на сезонното изменение в ритъма на биологичния часовник на човека. Това установиха британски учени от университета на Единбург, съобщи ИТАР-ТАСС.
Биологичният часовник зависи на първо място от силата на слънчевата светлина и сезоните. Освен това човешкият организъм, в хода на еволюцията, се е научил да определя интензивността на светлината, която служи като основен фактор за работата на главния мозък. Така той се приспособява към променящите се условия.
"Хората имат особен вътрешен ритъм, който в крайна сметка, се определя от Слънцето" - каза един от ръководителите на изследването проф. Карл Троен.
Именно за това днешното преминаване към зимно часово време частично привежда в съответствие ритъма на съвременното общество с вътрешния ход на човешкия биологически часовник.
Хронобиолозите обясняват, че ритъмът на активност и покой, който естествено следва тялото ни, се определя не от часовника, а от количеството на дневната светлина. Вътрешният часовник на човека се нагажда към промените в съответствие със сезона спрямо изгрева на слънцето. Изгревът регулира естествения ритъм на сън и бодърстване и през летните месеци.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал" през 1784 година и предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.
Добавете и Вашето мнение сред останалите 3.
Източник: botevgrad.com
Посещения: 1209
Дата: 25.10.2009, 18:52
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Дата: 25.10.2009, 18:52
18:52 е добре че поне на време ни информира. А Великден няма ли да ни честитиш |
Написано е "Днес върнахме часовниците с един час назад", "върнахме", а не "да върнем" или "връщаме", което се приема като предварителна информация. В случая информацията е пренесена върху останалата част от текста-но трябва да се чете изцяло,а не само да се чете онова, което ни харесва или ни пасва на критикарщината.
|
"18:52 е добре че поне на време ни информира" /цитат от # 1/ - не е лошо да се поровиш в старите си книги по българска граматика и да се научиш, че пред ЧЕ в и н а г и се пише запетая.
Казано е, не може да дава човек на другите това, което сам не притежава. Как можеш да учиш на писане другите, когато самият ти си неграмотен?! |
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари