В много ситуации, когато усетим, че нещо не е наред със здравето ни, ние предпочитаме да не се обадим на личния си лекар. Лекуваме се сами, понякога без да сме сигурни, че вземаме точните мерки. A самолечението може да бъде и опасно, и да навреди вместо да помогне...
1. Никога не давайте сами лекарства на деца до 12 години. Лечението на детския организъм се различава от това на възрастния. Затова - не предприемайте нищо да се консултирате с педиатъра.
2. Самолечението и на най-обикновената настинка може да навреди на бременните и кърмещите жени.
3. С напредване на възрастта дори проверените и вземани през годините лекарства могат да действат вече различно. Затова периодично посещавайте своя личен лекар - нека той прецени дали да продължи със същите медикаменти или да ги промени.
С възрастта процесите в организма променят своята скорост, а това означава, т.е. променя се и скоростта на химичните реакции. Появяват се хронични заболявания и постоянните лекарства, които се използват за тяхното лечение, могат да не са съвместими със самостоятелно назначените медикаменти.
4. Не давайте и не приемайте от съседи и познати съвети за приемането на едни или други лекарства. Това е твърде голяма отговорност!
5. Не се поддавайте на (само)внушение - в противен случай винаги ще си "откриете" някаква мнима болест.
6. Самолечението е допустимо само при леко неразположение, чиято причина ви е добре известна.
7. Ако имате някакво съмнение в правилността на диагнозата или обичайният проблем се проявява по друг по-особен начин, незабавно потърсете лекарска помощ.
8. Ако след 3 дни, въпреки предприетото от вас лечение, няма подобрение на състоянието и симптомите се задълбочават, време е да приключите със самолечението и да се обърнете към специалист.
9. Старайте се да приемате само един медикамент. Много от лекарствата си влияят взаимно по различен начин понякога не са съвместими.
10. Винаги приемайте само тези лекарства, чието действие ви е добре известно. Не се "нахвърляйте" на новите средства, които се рекламират и все още не са проверени.
11. Не експериментирайте с лекарства от домашната аптечка, които не са изписани за вас.
12. Четете внимателно листовките към препаратите и строго спазвайте указаните препоръки. Не се притеснявайте да попитате фармацевта в аптеката как да приемате лекарството.
13. Но запомнете, че фармацевтът не може да променя изписаното от лекаря лекарствено средство!
14. Периодично правете ревизия на лекарствата в домашната си аптечка. Изхвърлете тези с изтекъл срок на годност, а останалите съхранявайте на тъмно и сухо място.
15. Главното правило на самолечението е да не навредим на самите себе си!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари