Крепостта “Боженишки урвич” е публична държавна собственост и е в активите на Министерството на културата. По решение на общинския съвет, което бе взето на вчерашната сесия, общината ще направи постъпки за придобиване на безвъзмездно право на управление върху историческия обект за период не по-малък от 5 години. Проектът за решение бе внесен от кмета Георги Георгиев. Той поясни, че историческата крепост е включена в проект за развитие на туризма по ОП “Регионално развитие”, а едно от изискванията е общината да представи документ за собственост.
Проектът е на обща стойност 5 000 000 лева. Ако бъде одобрен, средствата ще се използват за: възстановяване, консервация, опазване и реставрация на Часовниковата кула в Ботевград и паметника-костница в Скравена; реставрация и консервация на паметник-пантеон в Гурково; консервация на надписа на Севаст Огнян в крепостта “Боженишки урвич” и обезопасяване на района около крепостта, подобряване на условията за достъп; възстановяване, ремонт и реконструкция на пещерен клуб “Бисерка” – Липница; преустройство на бившата съдебна палата в музей; ремонт и рехабилитация на асфалтов път Боженица – Урвишка поляна, пешеходна пътека и съоръжения от Урвишка поляна до крепостта, както и на алеите от местността Зелин до Ботевград, от Врачеш до Ботевград и от Трудовец до Ботевград.
По проекта се предвиждат средства и за въвеждане на географска информационна система за културно-исторически атракции на територията на общината.
12 човека вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 6180
Дата: 30.04.2010, 13:17
Подобни новини
Откриха изложбата „Антична и средновековна крепост Боженишки Урвич - от началото до наши дни“
14.02.2024, 19:21
Празникът на фолклора „Боженишки Урвич“ отново събра стотици на поляната под крепостта
28.08.2021, 19:26
Коментари
добави коментар
Всичко е много хубаво,дано стане.Замислено е много добре.
|
На хартия добре.Ама дали ще стане наистина?? А и парите не са малко ако се рапределят добре. Примерно колко ще струва бившия съд да се преустрой в музей или часовниковата кула и реставрация на надпис Севаст Огнян. Въпроса е да има желание и някой да не ги открадне!!!
|
Липнишките пещери - Калето , та това са исторически свързани с Боженишкия Урвич, дано одобрят проекта .
|
Интересно как залъга целия град, че ще прави музей, а се оказа,че тепърва проекта ще бъде внесен и разглеждан...не се знае дори дали ще го одобрят все още.А със залата е същото,чист популизъм..
|
пещерния дом на Липница не съществува; само руини в храсталака. Местността там е девствена и много красива, ако тръгнат да строят, ще направят път и ще разсипят красотата. Кмета не ги разбира нещата така, че да пази природата; на него му дай хижа в гората за ядене и пиене и до там да стига с джип. Затова се опасявам, че иначе добрата идея ще бъде опропастена поради ниската култура на кмета.
|
Da vqrno e krasotata shte se narushi no nasheto malko gred4e shte stane po izveshtno
|
пари му трябват на вожда ... каква история каква
култура |
до #6 - в днешно време хората търсят непокътната и девствена природа. Затова всяка седмица хората отиват по селата си, в горите, далеч от градския шум. Мястото не е много голямо, направят ли път вътре в долината, ще го разсипят. Защото тези, дето ще правят път нищо не разбират от природа и красота, те бутат с багерите и булдозерите и оставят след себе си разрушения. Погледнете какво стана над Стубеля, какво стана над Букалин дол по пътеката за Рудината.
Точно сега цъфтят люлаците там. Качете се до махала Преславица на Липница, и преди да влезете в махалата спрете и в ляво влезте ве гората. След малко провиране между храстите ще иозлезете на ръба на скалите. Пред вас ще се открие чудна гледка. Надявам се след тов аняма да искате това вълшебно място разрушено от булдозери и барезирано. |
Така е, девствена природа,само руини в храсталака,но трябва да се направят добри пътеки до тях за туризъм, за всеки който иска да посети това историческо място, а Паница кале още не е проучена, кой знае какви тайни крие, посещавана често от иманяри .
|
Какво според мен е нужно (най-много) за това място.
1) Да се поставят табели долу на пътя Новачене-Боженица, където е пърия голям десен завой (там има и един минерален извор с водя със сяра). 2) От това място да се маркира пътека през долината до Водната пещера. След пещерата нагоре е проходимо, но трудно и не е за всеки. 3) Преди водната пещера долу в дерето реката има приток, който идва отдясно гледано нагоре и след около 200 метра има красив водопад, поне 10 метра. Да се маркира една пътека до него. 4) От горе, от пътя за Преславица през гората да се просече пътека до ръба на скалите и да се маркира пътека до Сухата пещера. Под пещетара надолу също може да се мине, но не от всеки и затов апътека надолу да не се прави. 5) Да се маркира една пътека до останките от крепостта. 6) По всички тези места да се сложат колкото табели да четат хората. Това е, повече не е нужно. Пътеки да, път не. За тая работа ще отидат пари за боя, табели, труд за маркиране, просичане, където трябва. Може да се свърши за една седмица. Не трябват десетки хиляди левове за това. 2000-3000, айде 4000 лева трябва да стигнат. |
Когато навремето са строили хижа "Бисерка" да пещерата "Водна пещ" край махла Ръждавец на село Липница циментът, тухлите и другите материали са носени на гръб или на катъри, за да не се прави път до там, а да има само една пътека, за да не се съсипва природата. Сега съм убеден, че това няма да се случи, затова е по-добре нищо да не пипат.
Относно крепоста на "Боженишки Урвич" на мен не ми стана ясно каво искат да правят, ще продължат ли разкопките, ще |
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари