Децата които лъжат, са по-умни. Това показва канадско проучване, извършено сред 1 200 малчугани на възраст от 2 до 17 години, предаде БиБиСи.

Сложният мозъчен процес, който участва във формулирането на лъжи, е показателен за ранната детска интелигентност.

Данните от изследването сочат, че малчуганите, които са способни да лъжат, са стигнали до значително по-високо ниво на развитие.

Едва една пета от двегодишните, подложени на проучването, са били способни да изричат лъжи, но от петгодишните - те били цели 90% . От 12 години нагоре всички участници в проучването лъжели безпроблемно.

Родителите не трябва да се тревожат, ако техните деца послъгват, казва директорът на Института за детски проучвания към университета в Торонто д-р. Канг Лий.

Почти всички деца лъжат и това съвсем не значи, че ще се превърнат в патологични лъжци, отбелязва докторът. Това е знак, че те достигат по-високо ниво на развитие. Тези, които имат по-голям познавателен напредък лъжат, защото могат да прикрият лъжите си.

Те са развили способността да внимават за логиката на нещата, които твърдят и са усвоили сложния затворен процес, който участва в запазването на истината във вътрешността на техния мозък.
Така те дори си създават опит за по-нататъшния им живот, убеден е още докторът.

Д-р Канг Лий тествал честността на децата, като им казал да не надничат в игралния кът зад тях, докато не напуснат стаята, в която били въведени. Наблюдавали ги с камери и след това ги интервюирали дали и как са устояли на изкушението.