Гражданите у нас, голяма част, от които имат настоящ и постоянен адрес в различни населени места ще могат да бъдат вписвани в избирателните списъци по настоящ адрес не по-късно от 14 дни преди изборния ден. В закона е записано, че искането се прави писмено пред органите на местната власт. Кметовете на общината изготвят избирателните списъци по настоящ адрес на гражданите. Затова в искането си до местните власти за гласуване по настоящ адрес, гражданинът заявява единния си граждански номер, вида и номера на документа си за самоличност и подпис, ще трябва да посочи и времето, от което има адресна регистрация в съответното населено място. „При произвеждането на местни избори искането се прави, при условие, че избирателят има настоящ адрес през последните 12 месеца преди изборния ден в съответното населено място. В искането за вписване в избирателните списъци се посочва датата на адресната регистрация по настоящ адрес”, е посочено в разпоредбите. Избирателните списъци се състоят от две части – първата част се състава по постоянен адрес на гражданите, а втората по заявените от гражданите на друга държава-членка на ЕС адреси на пребиваване на територията на съответното населено място.
Депутатите решиха органите, които изготвят избирателните списъци, да извършват проверка на заявените от гражданите на друга държава-членка на ЕС адреси на пребиваване чрез МВР. Органите на местната власт трябва да изпращат незабавно в ЦИК копие от втората част на избирателните списъци. В Чл. 67 е предвидено, че за произвеждане на избори за народни представители територията на страната се разделя на 31 многомандатни райони, в това число три в София-град и два в област Пловдив, останалите изборни райони съвпадат с границите на областите. Номерацията, границите на изборните райони се определят от президента не по-късно от 71 дни преди изборния ден.
Депутатите приеха още Централната избирателна комисия да определя броя на мандатите за всеки многомандатен район въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението по актуализирани прогнозни данни, предоставени от НСИ на база резултатите от преброяването на населението не по-късно от 70 дни преди изборния ден, като използва метода на най-големия остатък. Депутатите решиха броят на мандатите в многомандатен избирателен район не може да бъде по-малък от четири.
Прието бе в една избирателна секция да се включат до 1 000 избиратели, а при наличие на остатък ще се образува допълнителна избирателна секция. Избирателна секция ще се открива и в намиращите се извън страната плавателни съдове под българско знаме, но при наличието на не по-малко от 20 избиратели. За изборите за народни представители, за президент и вицепрезидент, партиите и инициативните комитети ще внасят безлихвен депозит в БНБ от 10 хиляди лева, реши парламентът. Депозитът ще се възстановява, ако партиите са получили не по-малко от гласовете на национално ниво.
Депутатите решиха още, застъпниците да не могат да получават удостоверения за гласуване на друго място, съобщи Агенция "Фокус".
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари