По инициатива на Общинското движение „Русофили” Международният ден на космонавтиката беше отбелязан и в Етрополска община.
Кът с фотоси от първия полет на Гагарин в Космоса беше уреден във фоайето на НЧ „Тодор Пеев-1871” в Етрополе.
Филм за този пполет и за Гагарин беше прожектиран в СОУ „Христо Ясенов” Етрополе и в ОУ „Св. св. Кирил и Методий” в Брусен.
Денят беше отбелязан с беседи и в други училища.
Ето и малко история.
На този ден през 1961 г. е станал първият в историята пилотиран космически полет на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток".
На 12 април 1961 г. в 6 часа и 7 минути по Гринуич - 9 часа и 7 минути московско време Юрий Гагарин излетя и направи с кораба "Восток" една обиколка около Земята. На височина 7 километра Гагарин катапултира и се приземява с парашут близо до спускаемия апарат, на колхозно поле в Саратовска област.
Целият космически полет е продължил 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света.
Космонавтикатa е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати. Термина „космонавтика“ въвежда Г. Е. Лангемак.
Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз.
Най-голямото достижение в областта на космонавтиката е стъпването на човек на Луната на 21 юли 1969 г.: американският астронавт Нийл Армстронг прави първата крачка по повърхността на естествения спътник на Земята с думите: „Това е малка крачка за човек, но огромен скок за цялото човечество“.
Ето няколко важни събития в усвояването на космоса:
- 4 октомври 1957 — първият изстрелян изкуствен спътник на Земята (СССР).
- 12 април 1961 — първият полет на човек в космоса (Юрий Гагарин, СССР).
- 18 март 1965 — първо излизане на човек в откритият космос (Алексей Леонов, СССР).
- 21 юли 1969 — първото стъпване на човек на Луната (Нийл Армстронг, САЩ).
- 19 април 1971 — започва работа първата орбитална станция (СССР), по-късно — съвместно със САЩ, създаване на международната станция.
- 3 март 1972 — старт на първият апарат, напуснал пределите на Слънчевата система (Пионер-10, САЩ).
- 12 април 1981 — извеждане на орбита на първият кораб за многократно използване (Колумбия, САЩ).
България също е сред страните, които могат да се гордеят, че са част от световното космическо семейство.
Малко са страните, които имат двама космонавти. По тази класация ние сме на шесто място в света. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” проф. Петър Гецов, директор на Института за космически и слънчево-земни изследвания към Българска академия на науките във връзка с 12 април Международния ден на полета на човека в Космоса, обявен от ООН.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари