ЧЕЗ представи пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) аргументите за направеното в края на февруари ценово предложение за периода 01. 07. 2011 – 01. 07. 2012 г. Това стана на среща на регионалния мениджър на компанията за България Петър Докладал и менджърите на „ЧЕЗ Електро България” и „ЧЕЗ Разпределение България” с представители на държавния регулатор. Предложението на ЧЕЗ, оповестено официално на 28 февруари тази година, предвижда средно увеличение на крайната цена на електроенергията от 1,9 ст. на киловатчас, без ДДС (13,12%). То се основава на реалните разходи на дружествата на ЧЕЗ, отчитайки инфлацията и инвестициите, либерализацията на пазара и енергийната ефективност. Увеличението на крайната цена на електроенергията обаче не е задължително. Генерирането на необходимите приходи за компанията за следващия ценови период може да бъде постигнато и чрез промяна на разпределението на цената по веригата производител-доставчик. През 2009 г. делът на ЧЕЗ в крайната цена на електроенергията е бил 13.28%, а през 2010 г. – 12.19%.
„Ценовото ни предложение е прозрачно, професионално и аргументирано. Ние и държавата сме в един отбор, искаме да играем заедно за реализацията на една обща цел – потребителите да получават европейско качество на услугите. Важно е да си сътрудничим, защото това е най-сигурният начин да спечелят клиентите. Одобряването на ценовото ни предложение ще допринесе и за повишаване на пазарната стойност на държавния дял от дружествата на ЧЕЗ, който предстои да бъде приватизиран”, каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.
Предложението предвижда одобряване на инвестиции за поддържане и развитие на електроразпределителната мрежа в Западна България за периода 01.07.2011 – 01.07.2012 г. в размер на 152 млн. лева. Сред основните аргументи за исканите по-високи инвестиции са необходимостта спешно да бъде разрешен проблемът със забавенето изкупуване на енергийните съоръжения на строителните предприемачи, състоянието на електроразпределителната мрежа и установяването на принципа на равнопоставеност на клиентите на всички електроразпределителни дружества.
От началото на настоящия регулаторен период на ЧЕЗ се признават годишни инвестиции от 35 лева на клиент. В същото време в Югоизточна България и Североизточна България се признават инвестиции от съответно 75 лева и 65 лева на клиент.
Енергийните съоръжения в Западна България в по-голямата си част са стари и трябва да се подменят, за да се постигне сигурност и стабилност на електроснабдяването. Тревожен е фактът, че 84% от кабелните линии 110 kV са отпреди 21-30 години при гаранционен период 25 години. От въздушните линии средно напрежение 41% са над 30-годишни, при гаранционен период 30 години. Отлагането на инвестициите удължава срока за обновяване на съоръженията и допълнително влошава тяхното състояние.
Четирима вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: Агенция "Фокус"
Посещения: 858
Дата: 12.05.2011, 13:22
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари