Заключителната част от тържествената програма, посветена на 134 години от освобождението на Ботевград от турско робство, се състоя пред паметника на Свободата. Историческо слово произнесе директорът на музея Тодорка Коцева. В част от него се казва: „Цели 134 години датата 29 ноември е сред най-забележителните събития в историческия календар на нашия град. Тя събра смисъла и значението си в една единствена дума – Освобождение. За онзи паметен период четем в спомените на родения в Орхание д-р Никола Петков: „Бях едва на 4 години. Широките стаи на Владишкия конак, така се казваше голямото двуетажно здание в центъра на малкото, хубаво крайбалканско градче, разположено сред чудно красива живописна котловина, бяха натъпкани със свет. Жени и мъже, нарамили кой каквото може от покъщнината си, чакаха със затаен дъх да мръкне, за да напуснат града. От време на време децата, сгушени в полите на майките си, надаваха отчаяни писъци след тревожния вик: „Турците идват”. Ерменко Коцев и още няколко по-решителни граждани с червен кръст, обшит върху бял плат на ръка, дадоха знак пред турците, че във Владишкия конак има ингилизи, т.е английски червен кръст. Така турчинът не смеел да нападне конака. Първи в изоставения от българи и турци полуразрушен град влиза генерал Елис. Това е денят на неговото освобождение – 29 ноември 1877 год. Това е и денят, превърнал се в граница между мрака на робството и светлото бъдеще на един свободен български град.
На 8 декември генерал Гурко и щабът на Западния отряд се преместват от Етрополе в Орхание. Посрещнати са тържествено с хляб и сол. Въодушевление и открит възторг завладяват жителите на котловината. На бял кон генералът приветства събралото се мнозинство с думите: „Радвайте се, деца, на братска България, днес вие сте свободни!”. Тук генерал Гурко планира и организира една от най-забележителните операции в историята на военното изкуство – зимния преход през Балкана.”.
Водачът на делегацията от Саранск Павел Котин поздрави ботевградчани от името администрацията и кмета на побратимения град – Владимир Сушков.
Тържествената програма продължи с поетично-музикален рецитал, в който участваха читалищни дейци, духов оркестър "Ботевград", мъжка вокална група при читалище „Христо Ботев” и групата за руски песни.
Цветя и венци пред паметника на „Свободата” поднесоха кметът Георги Георгиев, гостите от Саранск, председателят на ОбС Йорданка Лалчева, общински съветници, представители на партийни и неправителствени организации, общински и частни фирми, училища и детски градини, граждани. Цветя бяха поднесени и от името на: депутата Даниел Георгиев, областния управител Красимир Живков и кмета на Правец Румен Гунински.