Въвежда се продуктова такса за всички найлонови торбички, това реши правителството на днешното си заседание. Министерският съвет прие постановление за изменение и допълнение на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци. Разпоредбата за заплащане на продуктова такса влиза в сила от 1 октомври 2012 г.
Постановлението цели въвеждане на продуктова такса за всички торбички, произведени от конвенционални полимерни материали и използвани от потребителите за държане и пренасяне на стоки. Изключение правят торбичките, отговарящи на изискванията към опаковките, оползотворявани чрез компостиране и биологично разграждане, определени с българския стандарт EN 13432. Досега продуктовата такса се плащаше само за найлоновите торбички с дебелина под 15 микрона.
Целта на мярката е да се мотивират гражданите към намаляване на потреблението на този вид опаковки, които замърсяват околната среда с прекомерното си разпространение, и да се стимулира многократната употреба на други разновидности – текстилни, биоразградими и др.
С цел постигане на по-голяма проследимост и ограничаване на нерегламентирания внос на полимерни торбички, се въвежда задължение за лицата, които пускат на пазара полимерни торбички, да докладват в Изпълнителната агенция по околна среда количествата, пуснати от тях на пазара.
24 човека вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: Агенция "Фокус"
Посещения: 5769
Дата: 13.06.2012, 15:38
Подобни новини
Коментари
добави коментар
ОЧАКВАЙТЕ ДАНЪК-ВЪЗДУХ.НИКАКВО ДИШАНЕ!
|
Продължават да се пишат глупости и то на високо ниво. Найлонови торбички,ама друг път. няма такива. Торбичките са полиетиленови.Много интересно в какво човек ще си постави купените мръсни картофи. Като отида до Кауфланд ще трябва да си нося моя полиетиленова торбичка в която да поставя картофите и да ги претегля. Ами това е добре.
|
#1 И данък замърсяване на атмосферата от попръцкване. Ха-ха!
|
Най-големите отпадъци, пардон, боклуци - управляващите, се загрижили за други отпадъци!
|
То добре се опитват да ги премахнат от употреба,но защо не предлагат алтернатива,например хартиени торби ,като в другите държави
|
Поредната западна глупост.
|
МНОГО ДОБРА ИДЕЯ 5, - ЩЕ КАНДИДАТСТВАМЕ ПРЕД МИНИСТЕРСТВОТО НА НОНА КАРАДЖОВА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ЗАВОД ЗА ЕКО ПЛИКОВЕ ( ХАРТИЕНИ( - ГОЛЯМ ЗАВОД И РЕШАВАМЕ ПРОБЛЕМА НА БЪЛГАРИЯ.
|
№7 торбите се правят от рециклирана хартия,нужно е само да има производство
|
В най-скоро време ще се премахнат и пластмасовите чаши за кафе
|
нещо смислено ще напишете ли в тоя сайт или само глупости.
|
Тъжната истина е, че управляващите комунисти вече са собственици на фирми за производство на хартиени торби и чаши. И за да станат монополисти (както много обичат), забраняват продукцията на останалите. Защо, другари комунисти, не забраните например пластмасовите опаковки за всякакви храни и напитки? Нима една кофичка от кисело мляко или една бутилка от сок замърсяват по-малко природата от една торбичка? Ама нали там не са ви далаверите, все още! Изроди!
|
В неделя разговарях с бивш колега от Москва и той между другото ми вметна,че ние в България толкова сме напред в развитието си,че неможем да направим един клозет,ако не ни отпуснат пари от еврофондовете! Ужас! 100% истина!
|
Колегите ти от КГБ-Москва са ясни, #12. Смърдиш на комунизъм! Махайте се, че затрихте държавата!
|
най-после някаква по строга мярка за неразграждащи се боклуци.браво
|
13 а ти на какво смърдиш, на демократка ли, или на капиталистка.
|
Имам у нас торбичка която според надписа върху нея трябваше да се разгради преди 2,5 години а още е здрава.
|
Защо не си я закопал някъде?
|
|
"Антимафия" ще разследва кмета на Ботевград след статия в "Сега"
Парламентарната комисия продължава да издирва диплома за висше образование на бивш депутат ТАНЯ ПЕТРОВА, ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика започва проверка по публикацията на "Сега" за имотните сделки на кмета на Ботевград Георги Георгиев. Това съобщи червеният депутат Бойко Великов пред репортер на вестника след заседанието на комисията "Антимафия" вчера. Депутатите ще търсят отговори по три основни въпроса - за бившите военни имоти на територията на Ботевград, прехвърлени безвъзмездно от кабинета през 2005 г., за обществените поръчки на общината в областта на строителството, за имотното състояние на кметската фамилия. Както "Сега" писа, голяма част от имотите на кметската фамилия са всъщност бивши общински имоти, минали през един прекупвач. По тази схема имоти в Ботевград е придобила както съпругата на Георги Георгиев - Деспина, така и синът му Даниел Георгиев, сега депутат на ГЕРБ. През 2007 и 2008 г. той е успял да се сдобие ударно с идеални части от имоти, закупени преди това от общината. Георгиев сключва 16 такива сделки. По много от тях, както и по сделките на Деспина, продавачът продава при ниски цени, които са под тарифите, платени преди това на общината. Кметското семейство се сдобива и с терени на територията на огромен военен имот от 192 декара, прехвърлен от правителството на общината. Терени от него купуват и редовни победители в обществените поръчки на общината в областта на строителството. Свързани с тях лица и фирми търгуват имоти и с кметската съпруга. Редовна практика при самите обществени поръчки е прекратяването им с аргумент липса на средства и обявяването им непосредствено след това с променени условия в обявленията. По огромна част от поръчките на общината обявленията не съдържат конкретика за критерий за класиране, прогнозна стойност и пр. условия. --------ИЗДИРВАНЕ |
ЗАПОЧВА ЕКШЪНА В НАШИЯ ГРАД
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари