Пилотът на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън спечели състезанието на пистата "Албърт парк" за Гран при на Австралия, първи кръг от световния шампионат във Формула 1.

Британецът стартира от първа позиция и удържа победата в изпълненото с катастрофи състезание на зеления континент.

На второ място финишира Ник Хайдфелд от екипа на БМВ-Заубер, на 5.4 секунди зад лидера, който завърши с време 1:34:50.616.

Трети остана Нико Розберг (Уилямс-Тойота), а четвърти Фернандо Алонсо (Рено).

Новобранецът Тимо Глок причини най-тежкия инцидент на трасето, като разби болида си, но остана невредим на 44-та обиколка.

Шампионът Кими Райконен (Ферари) отпадна 5 обиколки преди края заради проблем с гумите. Финландецът стартира от 15 позиция, изкачи се до 7 място, но допусна серия от грешки, които също му попречиха да завърши.

2-кратният първенец Фернандо Алонсо с Рено се нареди четвърти. Точки взеха още Хайки Ковалайнен (Макларън-Мерцедес), Рубенс Баричело (Хонда), Казуки Накажима (Япония) и Себастиан Фетел (Торо Росо).

Едва 7 от общо 22 болида пресякоха финала, като се наложи колата за сигурност да влиза 3 пъти. Бразилецът Рубенс Баричело (Хонда), който не успя да спечели точка през миналия сезон, завърши шести и вече има в актива си 3 точки.
Друг бразилец Фелипе Маса (Ферари), стартирал четвърти, беше принуден да влезе в бокса, за да му бъде монтирано ново предно крило. Вторият пилот на Макларън - Хайки Ковалайнен, завърши пети след като стартира от трета позиция.