Работниците от производството на електромери във фирма „Инкотекс” започнаха днешния работен ден с протест. Те негодуват срещу решението на ръководството да съкрати началника на цеха Веселка Гетова. В нейна защита е организирана подписка, подкрепена от 62-ма работници.


„Протестираме, защото съкращават нашата ръководителка. Настояваме шефовете на фирмата да ни обяснят каква е причината за това решение”, каза пред наш репортер Светланка Лалинска – работник в „Инкотекс”.


Ръководството на фирмата не излезе при протестиращите работници, но изпрати свой представител, който каза пред хората следното: „В момента ръководството е тук, в лицето на г-н Постолов и г-н Дочев. Който иска да разговаря с тях, трябва да си бъде на работното място, защото територията на фирмата е мястото, на което трябва да се обсъждат такива проблеми. По същия начин, както предишния път, когато искахте да се обърнете към ръководството, трябва де се обърнете към мен, за да напиша необходимия протокол. Повече нищо не мога да кажа от името на ръководството. В момента вие също нарушавате правилника за вътрешния ред, защото закъснявате за работа.”.


Работниците влязоха в сградата, за да се срещнат с директора и управителя на фирмата.
Малко по-късно пред „Инкотекс” дойде съкратената Веселка Гетова. Ето какво обясни тя: „Освободена съм по чл. 328, ал.1, с мотивите, че се съкращава длъжността Ръководител на направление Електромери”, защото преди известно време имаше реорганизации във фирмата. Аз обаче не смятам, че това е причината за освобождаването ми от работа. Причината е свързана с подписката за свикване на референдум за отзоваване на политици, инициирана от Движение „Модерна България”. Тя се проведе и в Ботевград с подкрепата на Комитета на гражданите от Ботевградска община, към който се присъединих. Най-напред бях извикана от управителя на фирмата, който ми каза да си напиша молба за напускане, тъй като съм участвала в организирането на подписка против кмета на Ботевград, както и че съм заплашвала и изнудвала колегите си с цел да се подпишат. Отговорих му, че ако е видял подписката, трябва да знае, че тя не е срещу кмета. Изпратих имейл, съдържащ информация за подписката – цел, условията, при които са събирани подписите, други придружаващи документи, включително и разрешението за събиране на подписи, подписано от кмета на Ботевград. Последва втора среща с управителя. На нея присъстваха още директорът на завода и началникът на отдел „Човешки ресурси”. От мен бе поискано да напиша обяснение защо съм организирала тази подписка на Движение „Модерна България”. Информирах колегите си, че ми е даден срок, в който трябва да представя молба за напускане. Аз обаче не се съгласих да подам молба. От ръководството отвърнаха, че са се консултирали с адвокат и поискаха от мен да им отговоря на няколко въпроса. Казах, че вече съм отговорила на всичките им въпроси в имейла, който съм им изпратила. Отказах да дам писмено обяснение, защото не се чувствам виновна. Около 16:50 часа вчера ми бе връчена заповед за прекратяване на трудовия договор”.


От ръководството на „Инкотекс” твърдят, че подписката не е причина за освобождаване на Веселка Гетова от работа. „Гледната точка, която г-жа Гетова Ви е изложила, е тази, че ние, като ръководство, й поискахме писмени обяснения за някои нейни действия, които тя е извършила на територията на предприятието, с които е нарушила правилника за вътрешния ред. Правилникът се отнася за всички служители и работници на предприятието. В него са посочени права, задължения и забрани. Първо, тя е нарушила точка 3 от Правилника, в която се казва, че през работно време, както и в състояние на временен престой, поради спецификата на производството, е забранено да се занимават с други дейности – събиране на групи, нерегламентирано движение в производствените помещения и други. Това означава, че работниците и служителите трябва да останат на работните си места до възникване и настъпване на професионалната персонална ангажираност. Изключение правят случаите, когато са застрашени живота и здравето им.  Правилникът забранява през работно време да се занимават с изпълнение на други дейности – лични, обществени и други подобни, които не са свързани с трудовите им задължения, определени от работодателя. Поради тази причина ние изискахме от г-жа Гетова писмени обяснения по повод подписката, която е събирала на територията на фирмата. Тя обаче отказа да даде такива. Подписката не е в основата на решението ни да освободим г-жа Гетова от работа. Съкращаваме длъжността, която тя заема, във връзка с реструктуризация на предприятието. Освен това, в досието на г-жа Гетова има протоколи за допуснат брак през миналата година”, каза пред наш репортер Пламен Дочев – директор на „Инкотекс” .


Веселка Гетова работи в предприятието от 7 години. За себе си казва, че е била добър работник и не е навредила с нищо на фирмата. Та е решила да търси правата си по съдебен ред.