о съвместна инициатива на Областния управител Емил Иванов и Главен инспектор Мариета Иванова – директор на ОДМВР-София, се проведе работна среща, посветена на проблемите на битовата престъпност на територията на Софийска област. На срещата в зала „Заседателна” на областната администрация се отзоваха кметове на общини в Софийска област, председатели на общински съвети, общински съветници и експерти..


Дискусията беше водена от заместник-областния управител Даниела Бакърджиева, която в приветствието си към присъстващите подчерта колко е важен този проблем за всяко населено място. Тя отбеляза, че вече има реални резултати от мерките, предприети от правителството и МВР.


Мариета Иванова представи анализ на обстановката в Софийска област, като се позова на карта на престъпността за периода 1 януари - 28 февруари 2014 г. За посочения период кражбите на територията на цялата област са 294, като за РУП Ботевград те са 45 , РУП Годеч – 4, РУП Етрополе - 14 , РУП Елин Пелин - 19, РУП Ихтиман – 29, РУП Костинброд – 24, РУП Костенец -20, РУП Правец -12 , РУП Пирдоп- 30, РУП Самоков - 31, РУП Сливница - 27, РУП Своге -39. Концентрацията на престъпността по часови зони за периода има следния вид - от 0 до 8,30 ч. са извършени 68,35%, в периода от 8,30 до 18,30 ч.- 26,36% и от 18,30 до 00 часа - 5,29% от регистрираните кражби. Друга видима тенденция е, че концентрацията на кражби се увеличава на териториите, обособени като вилни зони.


От анализа на гл. инспектор Мариета Иванова стана ясно, че миналата година ОДМВР-София е била на последно място по резултати от всичките 28 областни дирекции в страната, а тази година, благодарение на предприетите мерки, вече е на значително по-престижното седмо място.
По нов начин е организирано работното време на полицаите. Целта е те да съсредоточат усилията си за предотвратяване на кражбите през тъмните часове.


„Хората по места могат много да ни помогнат, подавайки информация в полицията.  Така можем да бъдем много по-полезни, заяви комисар Димитър Машов -зам. директор на ОДМВР - София и началник на отдел „Криминална полиция. -В общините също има много информация, която можем да ползваме. Например, за борбата с телефонните измами може да се организира съвместна разяснителна работа по места, как хората да реагират на този тип измами. Специално внимание ще обърнем и на видеонаблюдението, организирали сме контрол и наблюдение на възловите кръстовища, по които се изтеглят и извършителите на кражби. Тези мерки вече дават своя резултат”, подчерта комисар Машов.


В рамките на дискусия с кметовете стана ясно, че те имат желание да помогнат на полицията в опазването на обществения ред с гориво, автомобили и оборудване, но ги ограничава нормативната уредба, забраняваща всякакви дарения за структурите на МВР.


Заместник-областният управител Даниела Бакърджиева пое ангажимент на заседание на Министерски съвет да бъде внесено предложение за промени, даващи право на общините да помагат на полицията.


Кметовете призоваха за съсредоточаване на повече полицаи в малките и отдалечени населени места. И понеже голяма част от другите предложения на общинските ръководства бяха обвързани с дейността на съдебната власт, г-жа Бакърджиева предложи да се организира следваща подобна среща на ръководството на ОДМВР-София и кметовете от общините в Софийска област с представителите на Районна прокуратура.