Във вторник, 30 октомври от 19.00 ч. в Арена Ботевград Балкан ще изиграе второто от трите поредни домакинства в група В на турнира за Купата на ФИБА Европа. Негов съперник ще бъде отборът на Белфиус Монс-Ено от Белгия.

В изиграните досега два кръга белгийският тим има 2 загуби - като гост на Цмоки Минск с 89-82 и като домакин на АЕК Ларнака със 78-83, докато Балкан е с две победи - над АЕК Ларнака навън и над Цмоки Минск у дома и е начело в групата.

Във временното класиране на елитната дивизия на Белгия Монс-Ено е на второ място с баланс от 4 победи и 1 загуба. В последния си два мача загуби като гост от тима на Брюксел със 71-65 и в събота победи Лимбург Юнайтед с 80-75.

Миналия сезон Белфиус Монс-Ено прескочи първата групова фаза на ФИБА Къп. В група G той завърши на второ място с баланс от 3 победи и 3 загуби. Във втората фаза на турнира остана 4-ти в група L с 2 победи и 4 поражения.

В своята история отборът е бил два пъти носител на Купата на Белгия - през 2006 и 2011. Шест пъти е бил финалист в белгийската лига - 2003, 2005, 2008, 2011, 2012, 2014. В изминалия шампионат 2017/2018 завърши на 5-то място. Прозвището му е "лисиците".

Отборът е от 10-хилядното градче във валонската  /френскоговорящата/ част на Белгия Жемапес. В него дълги години е живял един от най-големите белгийски певци Салваторе Адамо. От 1973 година Жемапес е част от по-големия град Монс в провинция Ено. Оттам и името на отбора. Другата част от наименованието - Белфиус, е на спонсора на отбора - дружество за банкова и застрахователна дейност. Компанията Белфиус е спонсор и на женски баскетболен отбор. Залата Монс Арена е за 4000 зрители. Най-близкият голям град е Шарлероа, който е на 40 км.

Този сезон Белфиус Монс-Ено привлече шестима нови играчи. Петима са американци, като двама от тях са с арменски паспорти. Това са Ендрю Храбаш (203 см, 24 г) и Алин Хес (196 см, 24 г). Останалите са Джъстин Кейдж (198 см, 33 г), който е в тима от 2009 година, Крис Джоунс (188 см, 25 г) и Кинтън Ъпшур (196, 25). Един от основните играчи е Идрис Ласизи (188, 30) и сръбският център Урош Николич (207, 31).

Старши треньор на отбора е Даниел Гуталс - бивш наставник на няколко национални формации на Белгия.