Преди няколко дни момчетата на Балкан до 16 години станаха шампиони на България на финалния турнир в Русе. А 51 години преди това друг отбор на Балкан на тази възраст - тогава се наричаше юноши младша, спечели  титла на Балкан за тази възраст.

На републиканското първенство през 1970 година в Стара Загора воденият ог големия треньор Иван Колев също стана шампион в оспорван турнир, но без нито една загуба. На кортовете в Стара Загора (тогава републиканските първенства се провеждаха на открито) юношите на Балкан получиха изключителна подкрепа от играчите на мъжкия отбор на Балкан, които бяха на подготвителен лагер в града на липите. Момчетата на Балкан получиха криле от своите идоли, сред които Георги Христов, Богомил Чанев, Марин Романски и успяха да спечелят всички срещи.

Това бе първа титла за младшата възраст на Балкан. Тогава баскетболът бе част от ДФС Балкан (Дружество за физкултура и спорт), клубовете в отделните спортове се обособиха значително по-късно - в началото на 90-те години.

Две години преди този успех същият този отбор, но във възрастовата група "пионери" (т.е. момчета до 14 г.) завоюва първия златен медал за баскетбола в Ботевград. На финалите през 1968 година тези момчета станаха шампиони на България, които се проведоха в град Толбухин (сега Добрич). А през 1969 година в Пловдив станаха бронзови медалисти.

На снимката, направена от Ивко Гетов, е шампионският отбор от 1970 година. За съжаление, половината от тези добри момчета, а след това и прекрасни хора, вече не са между нас.

Отляво надясно: Петър Наков, Иван Александров, Николай Койчев, Николай Съйков /капитан/, Валентин Цветанов - Пижика, Коцо Коцев, Румен Петров, Николай Кожухаров, Ангел Богданов, Иван Койчевски, Евгени Петров, Георги Караджов