Деветата Национална среща на главните архитекти и експертите по устройствено планиране от общините се проведе на 5 и 16 юли в Правец. Тя е организирана от Националното сдружение на общините (НСОРБ)


Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова участва активно заедно със своя екип във форума. Аз съм една от вас и дълбоко вярвам, че проблемите, които се раждат на терен, подсказват и съответните решения. В момента е разкъсана връзката между отговорността за строителството и администрирането на финансите за него. Това се получава, защото отговорността е на кметовете, а финансирането се управлява централизирано. Това заяви министър Комитова пред над 100 участници от цялата страна във форума, който се явява единствената ежегодна платформа за дискусии по специфичните проблеми в работата на главните архитекти.
Според нея в момента се работи в тежка нормативна среда, която не е създадена от хората от самата гилдия, а те познават проблемите на практиката. „Тази нормативна среда е писана на „жълтите павета“. Затова ние от МРРБ сме поели инициативата да променим нормативната база и да направим връзката с практиката по-видима и ефективна. Всички сегашни проблеми могат да бъдат решени само с Ваша помощ и в този процес трябва да участваме всички“, посочи арх. Комитова.


Министър Комитова подчерта, че ще настоява при промени в законодателството, касаещо инвестиционния процес, срокът за влизане в сила на новия нормативен акт да бъде минимум 1 година. „Инвестиционният процес е продължителен и промени в хода на изпълнение не само затрудняват както администрацията, така и бизнеса“, заяви министър Комитова.


Участници в дискусията изразиха мнение, че експертните съвети към общините следва да поемат пълноценно своите функции и в решенията си да не подценяват компонента „целесъобразност“ за даден инвестиционен проект, по който се произнасят.


Голям интерес и дискусия предизвикаха предложенията за промяна в Закона за устройство на територията (ЗУТ), предложени от министъра и представители на нейния екип - арх. Влади Калинов - началник ДНСК и арх. Иван Шишков.


Форумът бе запознат с два от проектите, които МРРБ представя в Плана за възстановяване и устойчивост. По единия от тях – „Дигитализация на строителния сектор“, говори Кристина Цалова – директор на Дирекция „Технически правила и норми“ в министерството. Другият проект - „Нови политики и реформи в енергийната ефективност“, бе представен от арх. Георги Коларов – съветник на министър Комитова. Той отбеляза пред аудиторията, че целта е Планът за възстановяване и устойчивост да постави началото на трансформирането на строителния бранш в устойчив, като част от европейския преход към зелена икономика. „Очакваме инвестициите в сградите да дадат желаните импулси в строителния сектор и цялата икономика да доведе до създаването на нови работни места, до подкрепа на мрежите на доставки на локално ниво“, подчерта арх. Коларов.


От проведените дискусии стана ясно, че общините и браншовите организации на специалистите в сектора обединяват усилията си за усъвършенстване на инвестиционния процес.