Повече от три часа продължи отчетно-изборното събрание на НЧ „Христо Ботев 1884”- Ботевград. В него участваха 99 членове на читалището от общо 152-ма.
От отчета стана ясно, че бюджетът на читалището през миналата година е бил 732 000 лева. От тях държавната субсидия е 345 000 лева, а общината е финансирала дейността на духовия оркестър с 289 000 лева.
Допълнително общината е отпуснала още 21 хиляди лева за финансиране на различни самодейни състави и събития през годината.
Приходите от членски внос са в размер на 1 520 лева, от наема на големия и малкия салон приходите през миналата година са били близо 7 000 лева, а от билети на представления с участието на местни състави – 4 000 лева и още толкова от участията им в други градове.
В отчетия си доклад председателката на читалищното настоятелство Боряна Нешкова отправи обвинения към Цветан Марков, че заради негови доноси читалището е проверявано от Инспекция по труда, КПКОНПИ и други институции.
В отговора Марков заяви, че от 47 години е самодеец, бил е член на настоятелството и никога не е уронвал престижа на културната институция. Той обясни, че е отправил няколко въпроса към Министерството на културата: "Може ли щатни служители на читалището да бъдат членове на настоятелството и по този начин да определят сами възнагажданията си?"; "Може ли председателят на настоятелството да бъде на заплата?"; "Може ли секретарят на читалището да бъде член на настоятелството?" и др. От Министерството обаче препратили сигнала до различни институции, които са извършили проверките.
В изказването си кметът на общината Иван Гавалюгов се обърна към членовете на читалището, че не е морално щатни служители да бъдат в настоятелството, независимо че това може да не е забранено от закона или устава на читалището. Той апелира в новия управителен орган да влязат хора с опит, но и млади самодейци с нови идеи и съчетанието между тях да даде най-добрия резултат за развитието на местното читалище като културен институт.
При избора на новото ръководство бяха предложени 17 канадидати за членове на настоятелството. Предварително бе гласувано настоятелството да бъде 7-членно. При проведеното тайно гласуване най-много гласове получиха Миглена Василева /62/, Константин Гайдарски /59/, Боряна Нешкова/58/, Цветанка Арбова /48/, Маргарита Тодорова /41/, Надежда Димитрова /38/ и Деспина Георгиева /36/.
След обявяването на резултата от председателя на комисията по избора - Цонка Стоянова, думата поиска Веселина Кръстева. Тя обърна внимание, че според Закона за народните читалища и Устава на НЧ „Христо Ботев 1884” членовете на настоятелството се избират с гласовете на 50 плюс 1 от присъстващите на събранието. А в този случай само трима са избрани с нужното мнозинство. В залата настъпи суматоха, чуха се коментари, че и досега настоятелството е избирано по този начин, че законът няма значение, ако събранието гласува и т.н. В крайна сметка пръставащите 89 членове на ботевградското читалише с мнозинство решиха, че изборът на настоятелството е редовен. Само четирима бяха против, а шестима се въздържаха.
При избора на председател на читалището най-много гласове получи Боряна Нешова. За нея са гласували 42-ма от общо 85 гласували членове на читалището.
За председател на проверителната комисия бе избрана Димитрина Върбанова.
Боряна Нешкова бе преизбрана за председател на НЧ „Христо Ботев 1884”
34 човека вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 5111
Дата: 20.04.2022, 23:04
Подобни новини
Коментари
добави коментар
До № 11- колко много са колективите в това читалище. Къде е Градски хор, Руска група, танцов състав с двама доста възрастни мъже и още двама мъже и колко участия имат на сцената за последните две-три години.
|
16 ,Парите не миришат-казал император Веспасиан пред обществените тоалетни в древен Рим!Естествено,ползвани срещу заплащане!Морал бил скрит на дъното им!
|
"...от наема на големия и малкия салон приходите през миналата година са били близо 7 000 лева, а от билети на представления с участието на местни състави – 4 000 лева..."
С тези 10 бона за (ЦЯЛАТА ГОДИНА!) не могат да се платят само електроенергията, газта и водата на сградата! Камоли заплати и осигуровки на лапачи! Не говорим за ремонти, поддръжка и печалба... |
Маргарита Кирова ,ти дали си добре чавече.
|
В Читалището се произвежда култура.Печалбата не ни интересува.За сега се справяме добре.Печалбите са за производството в ЕПИКА.
|
Няма руска група,има детски хор от около 40 деца.Трябва само да ги забележите и да ги преброите!.
|
Ще има ново събрание,но резултата ще бъде същия.Очакваме новото събрание!!!.
|
23 читалището е халтура за подобни на теб!И няма нищо общо със културата!Пример -секретарят му!
|
pak li be .
|
Секретара се занимава с административната работа и документацията.С културните събития се занимава председателя и всички ръководители на състави.Така че ,всеки трябва да си гледа работата за която е назначен.
|
Това позор ако с такъв резултат признаете Боряна за председател.
|
В Чл.15 ал.4 мнозПише; Решенията по Чл.14,ал.1,т.1,4,10,и12се вземат с мнозинство най-малко две трети от всички членове.ОСТАНАЛИТЕ РЕШЕНИЯ СЕ ВЗЕМАТ С МНОЗИНСТВО ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИНАТА ОТ ПРИСЪСТВАЩИТЕ ЧЛЕНОВЕ.
Това е ЗАКОНА който иска да го спазва ,който не иска да му мисли. |
Прав си 32 същото пише и в Чл.18ал.4 във устава на Читалището.;ГОЛЯМАТА; Адвокатка Цонка Стоянова що не го е прочела.
|
ЩОМ И МАРГАРИТА ОВЧАРКАТА Е В НАСТОЯТЕЛСТВОТО ЯСНО КАВО УПРАВЛЕНИЕ ЩЕ ИМА,КАТО Я ЗНАМ КАКВА ЗЛОБА Е,НЕ ИМ ЗАВИЖДАМ.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари