В първия си мач от турнира в памет на легендата Георги Христов отборът на Балкан претърпя поражение от Пелистер Битоля със 71-76 (18-20, 19-13, 20-19, 14-24). И утре в спор за третото място ще срещне бургаския Черноморец, който преди това отстъпи пред Спартак Плевен с 85-86. Срещата е от 16.30 ч. в Арена Ботевград.

Балкан водеше в резултата малко повече от 26 минути, докато гостите от Пелистер бяха напред близо 12 минути. Но вицешампионът на Северна Македония ира значително по-добре в заключителната четвърта част, която спечели с 24-14, а с това и мача със 76-71.

На полувремето Балкан имаше преднина от 4 точки - 37-33, а три минути след началото на третата авансът му стана двуцифрен - 46-35. Но до края на мача не само не можа да го задържи, но допусна и пълен обрат, който започна в средата на последната четвъртина. Четири минути преди края Пелистер поведе с 63-59, след пова прибави още 2 точки към аванса си. Балканци успяха да изравнят 65-65, когато оставаща  минута и 21 секунди, но до края не бяха убедителни, направиха грешки, стрелбата не им вървеше и загубиха.

Победителите играха по-бързо, имат по-добра стрелба - 54% спрямо 38 % на Балкан. От тройката Балкан е с едва 14 процента - 4 от 28, за Пелистер този показател е 10 от 24, което е близо 42 процента. Пелистер има и 5 асистенции повече.

Мануел Суарес бе най-резултатен за Балкан с 18 точки, той направи и дабъл-дабъл от 13 овладени борби. Деванте Фостър вкара 11 точки и има 6 борби, с 10 точки е Николай Грозев. 8 има Илиян Пищиков, с по 7 са Димитър Димитров и Павлин Иванов, 4 вкара Христо Захариев, с по 2 са Райън Хароу, Константин Тошков и Александър Гавалюгов.

За водения от познатия в Ботевград треньор Марян Илиевски тим на Пелистер с най-много точки е Сеад Хаджифейзович, 13 отбеляза Бобан Стаич, по 11 прибавиха Недин Мустафица и Донте Карутерс, с 10 е вторият американец Райли Оуенс.