Тези данни посочи доц. Донка Стефанова, завеждащ специализираната болница „Света София", цитирана от радио Пловдив.
През миналата година заболеваемостта е стигнала 37,1 на 100 000 души, като се наблюдава ръст на заболяването при децата на възраст до 17 години.
Според доц. Стефанова от 90-те години се наблюдава рязко увеличаване на болните от туберкулоза в световен мащаб и целта на Световната здравна организацие е до 2015 година да се намали на половина.
В момента само в Европа на всеки час умират 8 души от заболаяването, а хиляди се инфектират.
Тревожна тенденция е, че болестта вече се разпростира и извън рисковите групи - цигани, затворници и наркомани, а голяма част от туберкулозно болните са носители и на вируса на СПИН, уточни доц. Стефанова.
Поради тази причина болните от туберкулоза се консултират и изследват и за вируса на СПИН. По този начин ще се види реалната картина на заболеваемостта и от двете тежки инфекциозни заболявания.
От една година в страната действа Национална програма за борба с жълтата гостенка и за нея са осигурени 8 милиона евро безвъзмездна помощ от Глобалния фонд за борба с туберкулозата.
„В момента не може да се даде точна статистика каква е заболеваемостта от белодробни болести и причина за това е точно хаоса в здравеопазването, заяви председателят на Българското дружество по белодробни болести доц. Димитър Попов.
Той даде пример с недофинансираните пътеки за лечение на пневмонии, ХООБ, малкото пари за лечение на хронично болните с дихателна недостатъчност и астма.
Според него е наложително 60% от парите да се дават в доболничната помощ, за да може заболяванията да се лекуват навреме и да не се стига до тежките усложнения, когато са необходими много повече пари.
„Държавата трябва да поеме ангажимента си и да отпусне пари за научна дейност в областта на пулмулогията, за да може да се прилагат на практика най-новите методи за лечение на белодробни болести, както е по света" категоричен е доц. Попов.
Тази вечер той ще открие Втория конгрес на Българскто дружество по белодробни болести, в които участват учени от Европа, Азия и САЩ.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари