Баскетболистите на Балкан показаха на практика, че бяха най-добрият отбор в първенството на НБЛ - сезон 2022/2023. Тази вечер в Бургас те спечелиха и третата финална среща срещу Черноморец с 83-75 (23-22, 21-21, 15-18, 24-14). И абсолютно заслужено ликуваха с титлата, спечелвайки финалната серия с категоричния резултат 3-0 победи.

Успехът в Бургас бе най-трудният от трите мача. На полувремето Балкан имаше преднина само от 1 точка - 44-43.  Домакините обаче започнаха много силно третата четвъртина, като стигнаха до двуцифрен аванс в 25-та минута - 58-47. До края на третата част обаче балканци направиха серия от 0-10 и авансът на Черноморец стана само 2 точки - 61-59.  Още в началото на последните десет минути Балкан обърна хода на срещата и само за 4 минути поведоха с 70-63.  И въпреки че бургазлии се доближиха само до 2 - 73-71, зелените демонсприраха по-високата си класа, победиха абсолютно заслужено. И още по-заслужено спечелиха втората си поредна титла, въпреки флуктоациите по време на редовния сезон.

За статистиката: Отличен мач изиграха Христо Захариев и Денг Адел, които вкараха по 18 точки. Австралиецът със судански корени направи първия си дабъл-дабъл в Балкан с 12 овладени борби. Мануел Суарес също е с дабъл-дабъл от  13 точки и 11 борби, въпреки че през първото полувреме Черноморец бе взел сериозни мерки за опазването му.  Суарез бе обявен за МВП на финалите. Капитанът Митко Димитров отбеляза 10 точки и овладя 7 топки под двата коша. С 9 точки е Никос Дипларос, 6 отбеляза Николай Грозев, с 5 е Пол Джаксън, Павлин Иванов добави 4 за победата.

За Черноморец с 26 точки е Тъкър, с 24 Боянов.

Отборът на Балкан ще остане тази вечер в Бургас и ще се завърне в Ботевград утре.