След пет месеца труд, упоритост и творчески усилия ученици, участвали в създаването на два документални филма за минни професии, бяха наградени със специалната награда „Арлекин – 2023“.


Аудувизуалните произведения, получили приза за мащабен филмов проект с много участници, бяха създадени в рамките на инициатива на Геотехмин ООД и Елаците-Мед АД, съвместно със Сдружение „Арлекин“. Учениците от 13 училища от община Етрополе и Средногорието получиха диплом и статуетка на XII Международен фестивал на младежкото медийно изкуство във Варна. По време на събитието ученици от гр. Етрополе взеха и други призове, което е повод за гордост. Йоан-Марин Пенков от СУ „Христо Ясенов“ – Етрополе получи диплом и статуетка за монтаж на филма „Да обичаш професията“. Той, Християн Василев, Велина Григорова, Виктория Николова от СУ „Христо Ясенов“ и Рая Кирилова от ОУ „Христо Ботев“ си тръгнаха с диплом за репортажа „Светът в моите очи“. Християн Василев спечели и отличие за снимка с фотоколаж „Арлекин в усмивки“. 


Наградата за филмите за минни професии бе извоювана в конкуренция с участници от 26 държави, сред които и деца от българските общности зад граница. Учениците интервюираха и заснемаха споделеното от специалисти от десет ключови професии, работещи на двете работни площадки на Елаците-Мед АД. В Рудодобивен комплекс – гр. Етрополе, участниците в проекта научиха повече за професиите маркшайдер, геолог, IT специалист, оператор на челен товарач и шофьор на тежкотоварен камион. В Обогатителния комплекс – с. Мирково, се срещнаха с електроинженер КИП и А, механик, обогатител, еколог и технолог на хвостохранилище. Младите творци влязоха в ролите на режисьори, озвучители, музикални оформители, монтажисти на аудиовизуалните произведения. 


И в двата основни екипа, създали филмите: „Да обичаш професията“ (деца и младежи от Етрополе) и „Професии за теб“ (от Антон, Златица, Копривщица, Мирково, Пирдоп, Чавдар и Челопеч), участваха ученици от паралелките по дуално обучение от ПГ „Тодор Пеев“, Етрополе и ПГ „Златица“, гр. Златица – партньори на Група Геотехмин.  


За Геотехмин и Арлекин това е пилотен проект, който си поставя няколко цели: подкрепа за творческата изява на младите хора в областта на филмовото изкуство, популяризиране на минните професии, съвременните технологии, софтуери и машини, с които работят екипите на Елаците-Мед АД, добрите практики в опазването на околната среда и др.


Според д-р Росица Младенова, директор на фестивала „Арлекин“, проектът „Да направим филм“ е спечелил интереса и овациите на публиката. Тя благодари на спонсорите и лично на проф. дтн инж. Цоло Вутов за възможността участниците да придобият професионални умения в областта на киното и телевизията, за осигуряването на техника и шанса да участват при представянето на творбите си и в уъркшоповете. Екипът на сдружението смята, че в бъдеще трябва да има повече филми за професии, правени от деца за деца, за да могат младите хора да направят информиран избор за бъдещата си кариера и да останат да работят в България.


Учениците са удовлетворени от придобиването на нови знания. „С участието си в този проект придобих знания, които се преподават в университет.  За професиите в минното дело разбрах колко е важна екипната работа и дори и само един човек да не си свърши работата, има вероятност всичко да се провали“, казва Йоан Марин-Пенков от СУ „Хр. Ясенов“.


„Този проект ми помогна да науча доста неща за това как се правят филми. Най-важното нещо, което научих беше, че тези професии са наистина важни за икономиката на България, споделя Велина Григорова от същото училище. 


„По време на снимките, които правихме на Рудник „Елаците“, се впечатлих от много неща. Първото от тях беше отношението, което всички служители имаха към нас – добронамереност, отзивчивост, загриженост. Научихме много неща както за компанията, така и за отделните професии. Аз работих върху сценарий, който представи професията маркшайдер. По време на интервюто, Марин Недялков – маркшайдер, ме предразположи, накара ме да се отпусна и да направим много интересни снимки. Впечатлен съм много от видяното и преживяното“ – споделя Даниел Нинов, ученик в 10 клас от ПГ „Тодор Пеев“ – гр. Етрополе, дуална система на обучение.


 „Научих се да снимам хубаво, разбрах как се взимат интервюта. Видях, че „Елаците“ са много близо до града. Толкова много и различни неща се работят там. Такива големи машини, а и толкова модерно е всичко…“ - казва Марин Ботв, петокласник от ОУ „Хр. Ботев“.