Депутатите от Правната комисия, които се събраха на извънредно заседание, решиха да увеличат на 8 години затвор присъдата за нанасяне на средна телесна повреда. Същевременно те отмениха и мярката „пробация“ за причиняване на лека телесна повреда. Предложението бе на ГЕРБ и ДПС. То бе прието с 19 гласа „за“. Нямаше „против“ и “въздържали се“.
На първо четене в ресорната комисия приеха и законопроекта на „Възраждане“, според който за
нанасяне на лека телесна повреда
наказанието ще е минимум 3 месеца затвор. Предложението беше гласувано с 16 гласа „за“. Трима членове на комисията бяха против.
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС подчерта, че дълбокото политическо противопоставяне няма място в залата, както и в самият законодателен процес. Тя призова депутатите да работят по експертно.
Марин Маринов от ГЕРБ-СДС каза, че има някой опасения по предложенията, но уточни, че според него те ще бъдат решени между първо и второ четене.
„Истинското заболяване е агресията в обществото. Смятам, че държавата трябва да обърне повече внимание на превенцията, не на генералната, а по-скоро върху една по-всеобхватна превенция в обществено-политическия живот“, каза Маринов.
Емил Дечев, заместник-министър на правосъдието, посочи, че увеличението на размера на наказанието е един от начините, но не единственият механизъм за противодействие на престъпността.
Хамид Хамид от ДПС заяви, че НС има редица задължения, сред които да контролира всички независими органи, които не са част от правителството.
„Как гражданите имат контрол върху самата съдебна система? Ами с обществения контрол. Това поставя темата дали си струва НС да намалява присъствието си в тези органи, което пък позволява на тези органи да правят каквото си искат“, коментира Хамид по време на заседанието на правната комисия.
Добави, че според него на брифинга съдия Гьонева е изглеждала все едно се чувства ненаказуема.
Източник: Debati.bg
Снимка: БТА: Заседанието на правната комисия
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари