Картината “Крепостта Боженишки Урвич“ е дело на художника Димитър Евстатиев. Творбата изобразява сцена от защитата на средновековната крепост, която се намира в село Боженица. Битката се разиграва по време на османските нашествия, когато след падането на Търново българските воини оказват съпротива, опитвайки си да запазят свободата на останалите неокупирани територии.
Картината е с размери 2/1,40 метра. Тя впечатлява с динамичната си композиция, акцентираща между взаимодействието между двете страни и внушителната архитектура на крепостта.
Крепостта Боженишки Урвич е свързана с цар Иван Шишман и севаст Огнен /Огнян/, оставил скален надпис, свидетелстващ за кървавите битки на народа със завоевателите. Надписът гласи: “Аз севаст Огнен, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз поддържах вярата на Шишмана царя“.
Проучванията разкриват, че хълмът е обитаван още от четвъртото хилядолетие пр. н.е. Първите укрепления са от V век., когато крепостта е била част от византийската охранителна система. Намерени са монети, керамика, стъкло от този период. По време на Второто българско царство през XIII век крепостта е обновена, а през XIV век преживява разцвет под ръководството на севаст Огнян.
Димитър Евстатиев работи по концепцията на картината в продължение на повече от три месеца. Той се придържа към историческата реалност, като за пресъздаването й съдействие му оказват Рени Лазарова – директор на Исторически музей – Ботевград, Военноисторическия музей във Върна, специалисти, които организират възстановки на исторически събития, негова позната - Айнур Каплан, художничка, изселничка от България, му предоставя сведения за снаряжението и бойното облекло на османците от този период.
Създаването на картината е финансирано от общинския съветник д-р Петър Анастасов. Тя ще бъде показана на празника на Ботевград – 29 ноември /петък/ от 17:00 часа във фоайето на Народно читалище “Христо Ботев 1884“ – Ботевград.
По идея на д-р Анастасов картината ще бъде изложена за по седмица във всяко училище на територията на община Ботевград, за да могат учениците да придобият по-добра представа и да научат повече за историческото събитие, изобразено на нея. Това съобщи още авторът Димитър Евстатиев.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари