В дневния ред на последното за тази година заседание на Общинския съвет, което се проведе на 19 декември, бе внесено предложение за определяне размера на такса смет за 2025 год. и план-сметка за необходимите разходи за сметосъбиране, сметоизвозване, обезвреждането на битовите отпадъци в регионалното депо и поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване. Според проекта на решение увеличението на такса смет за граждани е от 3 на 3,5 промила, а за юридически лица – от 4,4 на 5,2 промила.


При докладване на предложението кметът Иван Гавалюгов разяснени: “Всяка година по това време се определя размера на таксата. Ще направя и сега съответните разяснения, защото е важно. Таксите по закон се формират на базата на направени разходи за предоставяне на конкретна услуга. Затова именно неразделна част е план-сметката, в която ние показваме какви разходи предвиждаме да направим. Всъщност те са три компонента на тази услуга – сметосъбиране, сметоизвозване, депониране на събрания отпадък в депото за неопасни битови отпадъци и почистване на обществените пространства. Предвидили сме процент събираемост, предвидили сме и събираемост на задължения, които не са изплатени в предходни периоди. Има ясна структура на самата план-сметка, за какви дейности, какви функции, какви разходи ще бъдат покрити. Респективно на базата на тази план-сметка и на облога, който ние трябва да направим на физическите и юридическите лица, които ползват тези три услуги, сме предложили промилите, които трябва да бъдат определени. Така че това не са произволни промили, а на база на разходите, които ние трябва да направим за покриване на тези услуги.“. По думи на кмета тези три услуги се изпълняват от около 80 лица, ангажирани в Община Ботевград, като голяма част от тях получават минимална заплата. “От 1 януари техните заплати трябва да бъдат увеличени. В така предложената план-сметката са включени и разходите, които ние ще направим през следващата година за заплащане на трите нови сметосъбиращи машини. Те вече са доставени, една от тях работи на терен. Предвидени са и разходите за придобиване на нови съдове за сметосъбиране, почистване на нерегламентирани сметища, почистване и извозване на строителни отпадъци и други“, допълни Иван Гавалюгов. 


Кметът уведоми Общинския съвет, че в момента се извършва терасиране на клетка едно в депото. “Клетката е с наклон и в проекта за експлоатация й е предвидено терасиране чрез изграждане на шест допълнителни диги, така че в максимална степен да се изпълни обемът на това пространство. Ние вече започнахме изграждането на първата дига. През следващата година ще бъде изградена поне още една. Това също са разходи, които правим във връзка с експлоатацията и управлението на депото. Като тези разходи се разпределят пропорционално на трите общини, участващи в Сдружението за управление на отпадъците – Ботевград, Етрополе и Правец. Процентното съотношение се определя на база  жителите на тези общини“, обясни той.    


От страна на съветниците, взели отношение по темата, бяха изказани разнопосочни мнения. Според Борис Дренов предложеното увеличение не е справедливо. “План-сметката за 2019 год. е била 2 085 000 лв., а за 2025-та – 4 062 000 лв., което е почти двойно. Съответно, гледайки си разходите за такса “смет“ на имотите, с които разполагам, увеличението за тези същите години е в размер на 77,4%. С едно такова допълнително увеличение от 15% вече таксата смет, която ще плащам, ще стане в размер на 104% спрямо 2019 година. Убеден съм, че за въпросния период разходите на БКС не са се увеличи толкова. И ако компонентите на разходите са работна заплата и горива, то нито един от тях не отговаря на тези 100%, които биха били приети евентуално от нас“, обоснова се съветникът. Той заяви още, че няма да подкрепи такъв размер на такса смет,  изброявайки случаи, с които лично се е сблъсквал – улицата, на която живее, не била измита и изметена нито веднъж, от 2022 година датират опитите му да получи нов съд за сметосъбиране за новопостроена сграда, но  му предоставили стар с повреден педал за повдигане на капака. 


Дренов направи конкретно предложение: увеличението да бъде от 3 на 3,3 промила, а не както е в проекта на решение – 3,5 промила 


“Молбата ми към общинските съветници е да се изказват, като гледат глобално върху проблемите. Може би останах с грешно впечатление от Вашето изказване, че ако Ви е почистена улицата и Ви е даден нов контейнер, ще подкрепите предложението. Ако Ви е стар контейнерът или по някаква причина не Ви е изчистена добре улицата, не бихте подкрепили“, отговори кметът Гавалюгов и добави: “Нещо пропускате, което е важно. Вие цитирате план-сметката от 2019 год., а пък сега е двойна. Може би не сте обърнали внимание, но един основен компонент, който формира такса “битови отпадъци“, това са отчисленията по Закона за управление на отпадъците, които прогресивно нараснаха през годините. Те се плащат на тон депониран отпадък. През 2019 год., това са нормативно определени суми, е бил 57 лв./т, а от 2022 год. до настоящия момент е 95 лв./т. От тези 4 милиона лева, които ние планираме в план-сметката за 2025 год., 1 200 000 лв. са само отчисления, които ние трябва да начисляваме, да събираме, а можем да използваме за дейности, които са регламентирани в Закона за управление на отпадъците, свързани с поддържане на системата за управление на отпадъците. От три години Законът позволява с решения на Общинския съвет тези средства да се използват и за други капиталови разходи. Така че това е един важен компонент, който допринася за увеличение на план-сметката.


Ежегодно анализираме разходите, които правим за предоставянето на тези три услуги. На базата на това изготвяме план-сметката за следващата година и предлагаме размер на промилите. Събраните средства от тях могат да се разходват само и единствено за тези услуги – сметосъбиране, сметоизвозване, депониране и поддържане чистота на обществените територии.“.


Иван Гавалюгов обърна внимание, че се увеличават териториите за поддържане. “Озеленили сме доста повече площи, което изисква косене, чистене на шума, поливане и други дейности, свързани с поддръжката им. В селата – също. Това е един допълнителен разход и той ще расте и в следващите години“, посочи градоначълникът.


Кметът се съгласи, че не се чистят идеално улиците в града и селата, за което, по негови думи, има и обективни, и субективни причини. “Едната е в самата дейност, тя винаги може да бъде подобрена, други обективни фактори са ремонтите, за подмяна водопроводи, за канализация, на тротоари и други, във всички краища на града. Автомобилите, които преминават през тези разкопани улици, разнасят калта из целия град, неприятно е, съгласен съм. Това е една от причините да не са в толкова добро състояние целогодишно, както ни се иска“, допълни той и съобщи, че в бюджета за следваща година са предвидени средства за закупуване на нова машина за миене на улици, която ще се използва само за тази цел, тъй като наличните в момента се използват приоритетно за поливане на тревни площи. 


Кметът изрази съгласие с предложението на Борис Дренов за физически лица такса „битови отпадъци“ да бъде увеличена от 3 на 3,3 промила: 0,8 промила – за сметосъбиране и сметоизвозване, 1 промил - за депониране и 1,5 промила -за поддържане чистотата на обществените територии.


Петя Кочкова предложи да не се променя размерът на такса битови отпадъци за следваща година.   


Според Димитър Романов юридическите лица ще бъдат най-засегнати от увеличението на таксата. Той изрази мнение, че не е благоприятно в една година да се вдигат едновременно данъците и такса битови отпадъци. 


Тихомир Найденов се съгласи с колегата си и направи съпоставка с това как се определя  размерът на такса смет в повечето общини в Софийска област. “В Костинброд например таксата смет е осем промила за града, а за селата в тази община стига до 16 промила. За Самоков е 3 промила, а за по-отдалечените населени места е 12 промила. В нашата община е 3 промила за всички населени места и сега се променя на 3,5 промила, а всъщност кметът прие 3,3 промила. Ако говорим в цифри, увеличението за физически лица е символично“,  каза той и даде следния пример: “За апартамент от 75 квадратни метра, намиращ се в Новия Изток, на който данъчната оценка е около 8 000 лв., ще се заплаща такса “смет“ в размер на 24 лева, ако ползва отстъпка за предплащане, таксата ще бъде някъде около 22 лв. Аз съм на мнение, че повечето хора искат града ни да придобива все по-европейски вид, а това няма как да стане с данъчни оценки отпреди 20 години. Със сигурност този апартамент струва поне 50-60 хиляди евро, поне десет пъти е разликата между данъчната оценка и пазарната цена.“. Тихомир Найденов даде примери с благоустроени пространства в различни квартали на Ботевград, които редовно се почистват и поддържат. 


“Да, действително, има пропуски и в самото почистване, и в облагородяването. Считам, че за градинките и озеленените площи трябва да се предвидят системи за поливане. Но нека гледаме и хубавите неща, които стават около нас“, каза още той.


Предложението за определяне размера на такса смет и план-сметка за 2025 год. бе подложено на гласуване, но не събра необходимата подкрепа. Оказа се, че е възникнал проблем със системата за електронното гласуване. Председателят на ОбС д-р Илин Черняшки обърна внимание, че съветниците имат право да поискат прегласуване, като резултатът от него ще бъде окончателен. Но и при повторното гласуване проектът на решение не бе приет. Тихомир Найденов поиска да се проведе трето гласуване – поименно. Искането му обаче бе отхвърлено от председателя на местния парламент.


Помолен да коментира създалата се ситуация, на редовния брифинг с местните медии кметът Иван Гавалюгов заяви следното:  “Все още е спорен въпросът дали на вчерашното заседание на Общинския съвет е взето или не е взето решение по докладната за определяне размера на такса смет за следваща година. Съветник заяви, че не му е отразен вотът в електронната система по начин, по който той е гласувал. Дали впоследствие той ще декларира това пред Общинския съвет, когато излезе протоколът, и ще бъде коригирано по начина, по който го заяви на самата сесия, това ще промени на практика решението и ще се приеме така предложената промяна, тепърва предстои да видим. Всъщност не беше приета план-сметката  респективно, за да се получат сумите, които трябва да се осигурят за нейното реализиране, това са промилите, които ние предложихме. Ясно е, че тази дейност не може да функционира без план-сметка. Не мога да кажа дали ще има ново заседание, на което ще се приеме, или ще се коригира гласът на този общински съветник по съответния регламентиран процедурен начин, тъй като Законът за местното самоуправление и местната администрация дава възможност, ако някой общински съветник не е съгласен с протокола, и както в случая – неправилно отразяване от системата, поне така беше заявено. Ако не бъде коригирано, нямаме приета пран-сметка. Вероятно тогава ще има ново заседание на ОбС, на което отново да се гласува вариант на план-сметка и респективно на такса “битови отпадъци“. Предстои в следващите няколко дни да разберем по какъв начин ще се реши този казус.“.