Етрополецът Цветомир Христов е сред 24-мата номинирани в категорията „Животновъд на 2025“ в конкурса AGRI Awards, който се провежда за втора поредна година. Той е организиран съвместно от Forbes България и Agri.bg и е пространство за признание и вдъхновение, създадено за хората, които движат напредъка в земеделието със своята визия и упорит труд. Конкурсът обединява лидери, иноватори и мечтатели, като им дава сцена, на която да споделят своите постижения и стратегия за бъдещ успех.
ЗП" Цветомир Христов" е един от големите биологични животновъди в София област. Фермата се намира в девствената местност Горунака на северния склон на Стара планина в близост до град Етрополе на около 780 м. надморска височина. Животните, които се отглеждат във фермата ми са местни български породи застрашени от изчезване, те са комбинирани породи за месо и мляко, не са толкова високо продуктивни, като специализираните (само за мляко или само за месо), но за сметка на това са устойчиви на климатичните условия и промени. Животните са с изключително добра адаптивност към високопланински пасища. Във фермата се развъждат и отглеждат биологични агнета и телета за месо.
От издоеното мляко се произвеждат характерни за района млечни продукти. Също така фермата развива агротуризъм с къща за гости предлагаща традиционни и уникални ястия, което дава добавена стойност на цялата бизнес концепция.
Стопанството е на площ от 110 декара с четири сгради. Едната сграда е овцеферма, другата е кравеферма, а останалите две са жилищни сгради. Пасищата се разпростират на 4000 декара планински ливади. В стопанството има две реки и пет естествени извора, които прекрасно се грижат за добрата хидратация на всичките ми животни.
Овце- 630 бр, с тенденция да стигнат до 700 бр.
Коне- 44 бр.
Крави- 130 бр.
Нивите ми са около 200 декара, на които се сее царевица за силаж, като се наторяват само с оборски тор произведен в стопанството. След това се сее 2-ра реколта ръж (регенеративно земеделие) за сенаж.
- Какво бихте определили като специфично и уникално за Вашето стопанство?
Стопанството развива изцяло кръгова икономика и е енергийно независимо, в голям процент CO2 неутрална. Грижим се за 630 овце от български местни породи застрашени от изчезване, а именно Западностаропланинска овца, като в световен мащаб има само около 4300 животни. Другата застрашена от изчезване местна българска порода е Елинпелинската овца (Софийска), с популация от около 6800 бр. в световен мащаб. Освен това във фермата се отглеждат около 44 коня от две застрашени от изчезване породи "Каракачански кон" (автохтонна порода) и "Български тежковозен кон" (местна българска порода). Около 130 говеда от застрашените породите "Българско сиво говедо", "Българско кафяво говедо" и "Симентал".
В непосредствена близост до къщата за гости има старо наследствено училище, реставрирано и превърнато в музей на "Бита и културата в района", което му придава оригиналност и автентичност. През 2023 г. отпразнувахме 100 г. от създаването му, построено от моя пра-прадядо, който е 2-ро поколение животновъд, а аз съм 6-то. Животните се поят в извори на притоци вливащи се в река Малък Искър. Технологията на отглеждане е изцяло съобразена с естествените биологични природни цикли.
- Защо определяте стопанството си като успешно?
Технологията на отглеждане на животните в колаборация със спецификите на околната среда и биологичният им ритъм, дават една добра предпоставка за лесно отглеждане и развъждане на животни и съответно създаване на продукти с висока добавена стойност и перфектно качество. Генетичния код заложен в животните, които са типични и традиционни за района породи, съществуват в симбиоза с микрофлората на ареала. Резултатът е високо качествени продукти с много добро съотношение на високоразградими мастни киселини Омега 3 и Омега 6. В тези процеси се крие и тайната на успешните на пазара стопански продукти.
Победителите в конкурса ще бъдат обявени на тържествена церемония по награждаване, която ще се състои на 13 февруари 2025 г. в хотел София Балкан Палас, София.
Източник: dinnerawards.agri.bg
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари