Роднините на 19-годишния Марин, който нанесе жесток побой над 53-годишен мъж в Скравена, доброволно премахнаха незаконната постройка, в която живеят. Това стана, след като кметът Иван Гавалюгов и кметицата на селото Гергана Минкова разговаряха с тях на място, в гетото.
"Това, което се случи в Скравена, е арогантно и недопустимо поведение. И то трябва да има не само обществена, но и институционална реакция", кометира Иван Гавалюгов по време на днешния брифинг с местните медии.
Той съобщи, че са предприети конкретни действия, за да послужат като пример на хора, които имат подобно поведение и живеят в незаконни постройки. Тази постройка, в която живее това момче и неговото семейство - някъде между 10-15 човека, към настоящия момент вече е премахната. И тя е премахната от тях доброволно в рамките на последните три дни. Те са се преселили в съседните такива.
“Проблемът с незаконното гето в Скравена е от 35 години. Доколкото имам информация, ромите, които живеят там, са преместени във връзка с намерение за строителство, това още са били държавни терени, на спортен комплекс с плувен басейн на терени зад сегашната бензиностанция на изхода на Скравена, в посока село Новачене. Те са преместени на терена, на който са към настоящия момент. Има визуализации и графични данни как са се разраствали въпросните постройки. Още в първия ми мандат 2015-2019 год. с кмета на Скравена Методи Драганов направихме няколко срещи с обществения съвет, който беше сформиран в селото към онзи момент, за да дадат предложение къде предлагат да бъдат преместени въпросните роми. Тогава също имаше оплаквания от противообществени прояви. На всички ни е ясно, че те са с незаконен статут, което е официално констатирано с проверки, с констативни протоколи, заповед за премахване, която е в сила от година и половина. На две заседания на обществения съвет не можа да се постигне в коя част на селото, в покрайнините, да бъдат преместени тези хора. Разбира се, по законен начин, т.е. общината има намерение да намери форма, но трябва да има сериозно преобладаващо мнение къде да бъдат преместени. Това не е само казус в Скравена, имаме подобни и в Новачене, и в Литаково, и във Врачеш.
Нямаше консенсус тогава, всяко предложение от едни хора беше посрещнато с недоволство от други хора, които не ги искаха в близост до мястото, където те живеят.
В момента незаконните постройки са върху общинска земеделска земя - непотърсени и невъзстановени земеделски земи, или така наречените земи по чл.19. Намерението на Община Ботевград е този терен да бъде включен в строителните граници на село Скравена, за да може съвсем законово да има градоустройствена основа за провеждане на законосъобразни процедури за поставяеми сгради или за изграждане на такива в съответния имот.
Разбирам, че този въпрос е силно дискусионен и ще се каже защо общината или държавата ще трябва да строят нещо, а това е правено в миналото. Но всички, които задават тези въпроси, трябва да знаят, че никъде не се събаря без да се дава алтернатива. Това е много лесно, популистко и безотговорно решение от страна на тези, които го твърдят. Проблемът трябва да има решение, търсим такова. Надявам се, със съдействието на кметицата на Скравена и с обществения съвет, да се намери първо мястото. Поемам ангажимент, от страна на Община Ботевград, да се започне процедура, включително и начина за законово изграждане на постройки или поставяне на такива“, коментира кметът Гавалюгов и допълни: "В гетото живеят около 50 роми, чувам различни предложения от скравенчани – преместете ги в Ботевград в квартала, преместете ги в Новачене. Това категорично няма да се случи, никой не мисли в тази посока. Това не е стока или движими вещи, които да ги местим напред-назад. Подобни проблеми има почти във всяко населено място и те трябва да се решават локално, а не да се реши един и да се създаде друг по-голям проблем.".
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари