"Днес напускам МВР", обяви във фейсбук профила си и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев.


„Днес напускам МВР. Да избирам между поста и принципите си е невъзможно. Да обещавам действия, когато се налага да мълча – също. Разбрах посланието“, написа Кандев.


В обръщение си той подчертава, че през цялата си кариера е работил с убеждението, че законът е основата на държавността, а ролята на полицая е да бъде полезен на обществото, а не удобен за властта.


„30 години нося униформата със съзнанието, че законът е гръбнакът на държавата, че задачата на полицая не е да е удобен, а да е полезен. Затова не мога да бъда човека, който просто ще гледа страшно в камерите“, заявява той.


Кандев посочва още, че е готов да носи отговорност за собствените си решения, но не и за действия, върху които няма влияние. Според него не може да бъде част от „фасада“, която да поддържа с авторитета и името си.


„Не искам да нося отговорност за решения, които не вземам и за фасада, която не искам да подпирам с името си“, пише още той.


В публикацията си главният секретар припомня работата на МВР в месеците преди изборите и изразява увереност, че служителите на ведомството са доказали професионализма си, когато са разполагали със свобода на действие и институционална подкрепа.


Финалът на посланието е категоричен и носи силен политически и обществен заряд: „За доверието на хората няма указ.“


Към момента от Министерството на вътрешните работи няма официална информация относно мотивите за напускането на Георги Кандев, нито кой ще поеме поста на главен секретар след него.