Днес във второто си поредно домакинство в Арена Ботевград българските баскетболни национали спечелиха първата си победа в квалификациите за Евробаскет 2017 - над Косово със 105-84. Тя бе постигната по категоричен начин след изключително силна игра в третата и четвъртата част.

Българите започнаха трърде неуверено и през цялото първо полувреме бяха догонващи. Първата четвъртина губеха с 3 точки, две минути преди края на втората изравниха, а на почивката резултатът бе 40-40.

Нашите започнаха мощно третия период и започнаха да трупат преднина, която стана двуцифрена, като спечелиха тази част с 32-16. Продължиха да играят уверено и в последната четвъртина, а в самия й край направиха разликата и над 20 точки - 105-84.

Баскетболистите на България спечелиха 10  борби повече от съперника - 39 на 29. Категорично превъзхождаха по броя на завършващите подавания - имат цели 28 асистенции срещу едва 18 на съперника.

Александър Янев изигра трети пореден силен мач с националния екип. Той стана топреализатор с 28 точки за 33 минути на полето. Александър Везенков е с най-висок коефициент - той отбеляза 18 точки, има 7 борби, 5 асистенции и 5 отнети топки. Отлични в тази среща бяха и Дий Бост, който направи дабъл-дабъл с 18 точки и 10 асистенции, и Христо Захариев с 15 точки, 7 борби и 6 отнети топки. Петият национал с двуцифрено изражение на вкараните точки е Иван Лилов - 14.

За Косово най-резултатен с 16 точки бе Дардан Бериша, Джъстин Долман има 16, с 13 е центърът Фисник Ругова.

В събота - 10 септември, е третото поредно домакинство на България - от 18.00 ч. в Арена Ботевград с Украйна.