Microsoft отново бе обвинена за възползване с монополно положение от европейския антитръстов орган, Европейската комисия, заради пакетното предлагане на браузъра Internet Explorer с Windows, съобщава IDG.BG.

Тези действия следват неуспешните опити на щатските власти отпреди 9 години да „извадят" Internet Explorer (IE) от ОС, което му осигурява нечестно предимство спрямо конкурентните браузъри.

Европейските власти успяха в съдебното преследване на Microsoft при подобна антитръстова инициатива пред 5 г., когато наложи на компанията глоба от над 1,6 млрд. евро и й нареди да промени начина, по който прави бизнес.

Обвинението на ЕК е изпратено до централата на Microsoft в Редмънд, щата Вашингтон, в четвъртък (15 януари) под формата на официално излагане на възражения.

Компанията проучва обвиненията и ще отговори на обвиненията и ще отговори в следващите 2 месеца, обичайния срок при европейски антитръстови дела.

Новото обвинение е едно от първите от многобройните подобни срещу компанията след съдебния неуспех на Microsoft от миналата година срещу европейското антитръстово законодателство.

Най-новото изложение на възраженията последва относително кратко разследване, инициирано от оплакване на Opera Software, норвежки разработчик на браузъри.

Шефът на Opera Йон фон Тецнер приветства решението на Еврокомисията да повдигне обвинения.
Той обаче не е сигурен дали ЕК преследват и двата аспекта от неговата жалба срещу Microsoft. Освен протеста срещу вграждането на IE в Windows, Opera посочва, че софтуерният гигант подронва отворените софтуерни стандарти в интернет.

"За компании като нашата е проблем, ако Microsoft не поддържа отворените стандарти, които всички ние ползваме, тъй като много уеб сайтове са проектирани да работят с IE, което означава, че нашите браузъри не винаги ще работят идеално с тях", каза той.

IE все още е най-използвания интернет браузър, въпреки че неговият пазарен дял е спаднал под 70% през 2008 г., показват данните на фирмата за Web анализи Net Applications.
През декември делът на Opera е бил около 0,71%.

Йон фон Тецнер заяви, че се надява ЕК да не прилага същото лечение като при предишния съдебен иск, когато комисията нареди на Microsoft да предложи втора версия на Windows заедно със стандартната, но без вграденото копие на Windows Media Player.

Microsoft изпълни изискването, но никой не си купи „олекотената" версия, продавана на цената на варианта с включен Windows Media Player.

„Единственият начин да се даде истински избор на потребителите е да се махне IE от Windows или дори той да бъде заменен от конкурентен браузър, или да се предложи на потребителя списък с браузъри, от които да си избере", казва шефът на Opera.

Сегашното обвинение срещу Microsoft няма да бъде последното.
Паралелно с разследването за пакетното предлагане на IE, ЕК е започнала отделно проучване за това дали Microsoft отказва информация на компании, които искат да правят продукти, съвместими с бизнес пакета Microsoft Office.

Комисията ще следи и за съвместими проблеми със сървърните Windows продукти и софтуерната платформа Microsoft .Net, което е следстиве от оплакване на Европейския комитет за съвместими системи ECIS, търговска организация, представляваща много компании, сред които са IBM, Sun Microsystems, Oracle, Red Hat и Opera.

ECIS заяви, че Microsoft избирателно отказва информация за съвместимост, за да постави конкурентни компании в неизгодна позиция.
Групата основава своето оплакване върху част от предишно европейско антитръстово дело, според което

Microsoft бе призната за виновна за укриване на информация за съвместимост с нейната сървърна ОС Windows.
Истинската битка с Microsoft едва сега започва, твърдят от ECIS.

Мерките, наложени от ЕК на компанията при първия антитръстов случай, се оказаха доста неефективни, особено по отношение на пакетните оферти.

Стойността на това дело обаче се крие в мощния ефект на прецедента, който може да бъде използван от съдии и адвокати при другите дела, добавят от организацията.