И така, понеже 9 е свещено число, то нека препуснем по списъка с деветте технологии на 2010:
1. Таблетът. Това е най-очакваният продукт на годината. Той е почти митичен. Има красиви Android таблети, концептуални таблети и най-вече много вълнение около един конкретен таблет, който ще дефинира (или предефинира?) тази категория, а именно таблетът на Apple. Може би ще се казва iSlate, или.... както ще да се казва. Ако Стив Джобс не работи върху въпросния таблет, то по-добре е скоро да се захваща с това, защото всичко друго би било пълно разочарование. Защо таблетът е толкова важен сега? Всичките ни приложения и социалният ни живот все повече отиват към интернет. Таблетът обещава да е самият уеб във вид на устройство. Той ще служи за всичко онлайн, включително четене на е-книги, новини и списания, въобще – за мобилен интернет.
2. Гео-приложения и устройства. Комбинацията от GPS чипове в мобилните телефони, социалните мрежи, както и все по-многобройните иновативни приложения означава, че геолокацията става все по-съществена част от живота ни. Появата на гео-ориентирани API от Twitter, SimpleGeo, както и евентуално от Facebook ще променят правилата на играта, добавяйки слоеве гео-данни във всички видове приложения.
3. Търсене в реално време. След като се договориха за достъп в реално време до потоците от данни от Twitter, Facebook, MySpace и други подобни, Google и Bing бързо ще започнат да берат плодовете от търсенето в реално време. Все още подобни резултати не се виждат на главните страници с резултати от търсене. През 2010 обаче това най-вероятно ще се промени, а търсачките ще се научат какви точно реултати има смисъл да показват от социалните мрежи и микро-блоговете. Междувременно набират скорост една дузина новостартиращи проекти за търсене в реално време като Collecta, OneRiot, Topsy. Ще се разгърне и тенденция за комбиниране на търсенето в реално време с филтриране, така че хората да получават не просто най-прясната информация, но и най-релевантната.
4. Chrome OS: През ноември Google разтърси света, след като подръпна завесата над бъдещата си операционна система Chrome, която трябва да се появи тази година. Chrome OS е най-пряката атака на Google спрямо Windows с операционна система, изградена „от нула”, и предназначена преди всичко за уеб-приложения – „бързи и яростни”. Говори се, че Google работи и върху Chrome нетбук.
5. HTML5: Браузери като Firefox и Chrome вече са готови за HTML5. След като HTML5 стане по-широко разпространен в уеб, той ще намали необходимостта от Flash или Silverlight плъгини за гледане на видео, анимации или други „богати” приложения. Всичко това ще бъде съвсем естествена част от уеб. HTML5 поддържа и много други привлекателни функции, които ще накарат уеб приложенията да се държат почти като настолни приложения.
6. Мобилно видео: Уеб-камерите стават интегрирана част от устройства като iPhone 3GS и други уеб телефони, а приложенията за видео-стрийминг на живо ще стават все по-популярни - от и към телефоните. И тъй като операторите активно наблягат на развитието на мрежите си за пренос на данни, то скоро мобилното видео направо ще „излети”.
7. Широкоспектърна реалност. Един от най-хитрите начини да използвате вградената уеб-камера в смартфона си е да смесите заснетото с разнообразни статични данни. Приложенията на широкоспектърната реалност добавят слой данни към реалността, като наслагват всичко - от снимки и туитове до бизнес-списъци - директно върху живите изображения, заснети с камерата.
8. Мобилни транзакции. Мобилните телефони все повече заприличват на пълнофункционални компютри и все повече могат да се използват за мобилна електронна търговия. Една сфера, за която се твърди, че ще набере скорост през 2010 година, са мобилните плащания и транзакции. Идеята е, че всеки мобилен телефон може да се превърне в POS терминал.
9. Android. Миналата година се появиха почти две дузини Android-телефони, а ето, че се задава и Google Nexus One. Android е отговорът на Google срещу iPhone и когато достигне критична маса благодарение на множество доставчици и разнообразни устройства, той ще стане още по-привлекателен за разработчиците. Вече има над 10 000 приложения за Android, а следващата година те ще бъдат много повече.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари